2011. augusztus. 22. 12:19 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 22. 12:19 Világ

Botrányos szentpétervári választásról írnak a lapok

Valentyina Matvijenko volt szentpétervári kormányzó hétvégi képviselővé választását egybehangzóan botrányosnak minősítették a hétfői lapok.

A Vedomosztyi című újság szerint az, ami történt, az "irányított demokrácia" fő problémája: noha nem volt kétséges, hogy Matvijenko csak nyerhet, nem lehetett kockáztatni, hiszen a politikai döntés már előbb megszületett, s a választások csupán utólagos, technikai igazolásul szolgáltak. 

Matvijenko második kormányzói mandátuma letelőben volt, és Dmitrij Medvegyev elnök bíztatására lemondott tisztségéről, hogy a parlamenti felsőház, a Szövetségi Tanács elnöke legyen. Emiatt volt szükség képviselővé választására. Megfigyelők az elnök javaslatát abból a szemszögből ítélték meg, hogy Matvijenkót aligha lehetett volna újra kormányzóvá kinevezni, mert nagyot zuhant a népszerűsége. Mivel éppen visszahívták Szergej Mironovot, az Igazságos Oroszország párt egyre kritikusabb hangot megütő elnökét a felsőház elnöki tisztségéből, a megüresedő hely betöltése megoldásnak kínálkozott Matvijenko számára. 

A volt kormányzót egyszerre jelölték a Krasznyenkaja Recska és a Petrovszkij választókörzetekben. Mindkét helyen az utolsó pillanatban került a jelölőlistára, ugyanazokkal az ellenfelekkel szemben, s mindkét helyen rekordrészvétel mellett 90 százalék feletti szavazati arányt ért el. Az őt jelölő Egységes Oroszország Párt - amely a dumában kétharmados többséggel bír, s amelynek elnöke Vlagyimir Putyin -, az utolsó pillanatban átszervezte a szavazókörzeteket, így az ellene szavazni szándékozók közül sokan nem találták a körzetüket. Volt egy olyan körzet is, amely nem szerepelt a hivatalos listán. Az ez iránt érdeklődő Mihail Maskovcev volt kamcsatkai kormányzót, az Igazságos Oroszország párt tagját a választók megvesztegetésének vádjával előállítottak. Más, meg nem nevezett okból előállították a 74 éves, cukorbeteg Ligyija Berdisevát, majd egy ideig nem adtak neki enni-inni. Amikor elájult, hívták a mentőket, de nem akarták hagyni, hogy kórházba vigyék a beteget, végül azonban az orvosok elvitték.   

A nagy részvételi arány titkát a Moszkovszkij Komszomolec című lap Krasznyenkaja Recskában osztogatott nemzeti színű szalagban találta meg: ez felmutatóját feljogosította egy autóbuszos, ebéddel egybekötött kirándulásra, továbbá egy tombolán való részvételre, amelyen a fődíj egy kerékpár volt. Volt gyerekszórakoztatás, kaviáros szendvics olcsón, ingyenes orvosi fogadóóra és rendkívüli piac is. Petrovszkijban mindig a helyi katonai akadémia hallgatói biztosítják a részvételi arányt, de ezúttal más intézményekből is hívtak 1500 hallgatót, akiket be is jelentettek ideiglenesen, s akik így szavazhattak.  

Mivel az ellenzék nem állított jelölteket, még a dumában helyet foglaló négy párt megfigyelőit sem engedték be a szavazókörzetekbe. A körzetek zárásának idejére engedélyeztek ugyan egy Matvijenko elleni tiltakozó rendezvényt, de a többi párt képviselői megkérték az újságírókat, hogy ne engedjenek a csábításnak, hanem őrködjenek tovább a szavazókörzetekben. A lapok egybehangzóan megalázónak és szégyenletesnek minősítették a történteket a Szövetségi Tanács majdani elnöke számára.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.