Világ hvg.hu 2011. augusztus. 08. 18:44

''Jött egy srác, láncfűrésszel a kezében'' - magyarok a londoni zavargásokról - galéria

Közvetlenül nem sokat érzékeltek az egyes londoni kerületekben zajló zavargásokból azok a magyarok, akiket a brit fővárosban értünk utol. Mint többen elmondták, a britek igyekeznek hidegvérrel viselni a történteket, bár sokakat megdöbbentett a kiégett autók, épületek látványa.

„Főként erőszakra éhes, tizen-, huszonéves fiatalok vannak kint az utcán. Nemcsak tottenhamiek, más kerületekből is érkeznek randalírozók” – mondta a hvg.hu-nak Veronika, aki másfél éve dolgozik egy londoni múzeumban. Ő Dél-Londonban lakik, mint mondja, ott gyakorlatilag semmit nem tapasztalnak az észak-londoni zavargásból, egyik kolléganője azonban északon lakik, ahol autókat, házakat gyújtanak fel, üzleteket fosztanak ki.

„A zavargók kifejezetten a lopásra mennek, feltörik az üzleteket. A blogokon vannak olyan fényképek, ahol a fosztogatók a zsákmánnyal pózolnak” – tette hozzá Veronika. „De nyilván a rendőrség is hibás. A lelőtt férfi családja odament a rendőrörs elé, és senki nem foglalkozott velük. Érthető, hogy tudni akarják, miért ölték meg a fiukat. Tény, hogy még senki nem tudja, hogy az a férfi lőtt-e először, akit lelőtt a rendőr” – mondta Veronika.

A főpolgármester nyaral

A magyar lány szerint a környéken élők beszélik: 1977-ben lelőttek egy rendőrt abban a kerületben, ahol most a zavargások vannak. „Nagy balhé lett belőle, sok helyi lakó szerint erre is visszavezethetők a zavargások". „A munkatársam párja éjjel ment haza munkából, jött vele szembe egy srác, láncfűrésszel a kezében; ment Wood Green felé. Ennek fényében érdekes, hogy ég a város, Boris Johnson főpolgármester viszont nem akar hazajönni a szabadságáról” – mondta lapunknak Veronika.

Képek a zavargásokról

Nagyítás-fotógalériánk a londoni zavargásokról - Kattintson a képre!
AP

Viktor egy informatikai cégnél dolgozik Chiswickben, a város nyugati részén, és Dél-Londonban, Elephant & Castle közelében lakik, ő sem érzékelt sokat a zavargásokból. „De épp vasárnap jártunk északon, Wood Green-nél. Én semmi különöset nem tapasztaltam, csak annyit, hogy északi irányba több rendőrmotor és négy rohamkocsi tartott szirénázva. Este tíz körül az egyik ismerősöm kirakott a Facebookra pár brutális képet kiégett autókról, betört kirakatokról. Azt hittem, futballmeccs volt és kitört egy balhé” – írta lapunknak emailben.

Viktor szerint a történtekről nem nagyon beszélnek a londoniak, legalábbis ő nem látott változást az emberek hangulatában. "Pár utcával a lázadástól minden rendben van. Egy ismerősöm viszont Tottenhamon ment keresztül busszal, és szörnyű volt látvány... el is hiszem. Szerintem kevesen vannak hozzászokva Londonban a kiégett épületek látványához” – meséli. Viktor nem angol lakótársa megérti a lázadás okát, „mert a rendőrök mindig megússzák a túlkapásokat”, bár azt is elismerte, hogy „lehet, csak túlreagálja az ügyet, mert nem szereti a rendőröket”.


Londoni zavargások nagyobb térképen való megjelenítése

A médiában nagy teret kapnak a történtek: hétfőn reggel az ingyenes Metro újságban a címlapon szerepelt a kigyulladt épület és utána négy-öt oldalon keresztül foglalkoztak az üggyel. „Ritka, hogy ekkora figyelmet szenteljenek itt valaminek. Utoljára Oszama bin Laden halála volt ennyire felkapott hír”.

Orsolya az észak-londoni Barnerth-ben él a családjával, de egyelőre ő sem érzékelt sokat a zavargásokból. „Én is a BBC-t nézem, ahol el vannak maradva a hírekkel… Inkább az angol ismerősöktől tudom, mely városrészekben huligánkodnak épp. Most a mi kerületünkbe várják a vandálokat...” – írta lapunknak.

Hedvig Chelsea-ben, a belvárosban lakik, és itt van az az irodaház, ahová dolgozni jár – mint telefonon elmondta, ők szintén csak a hírekből tudják, hogy néhány külvárosban mi folyik. „Itt semmit nem érezni, a kollégáimmal beszélgettünk ma az ügyről, ők is ugyanezt mondták, igaz, a legtöbben itt a környéken laknak, nem nagyon járnak arra, ahol a zavargások folynak” – mondta.

Újabb összefoglalónk képgalériával, videókkal itt olvasható, a többi cikkünket a londoni zavargásokról itt olvashatja!

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.