Zavargások robbantak ki vasárnapra virradó éjjel London Tottenham városrészében amiatt, hogy rendőrök lelőttek egy helyi férfit; a tüntetők és a rohamrendőrök közötti összecsapásban több tucatnyian megsérültek.
A rendbontások szombat este kezdődtek, miután mintegy kétszázan gyűltek össze a tottenhami rendőrőrs előtt, tiltakozva a 29 éves férfi halála miatt, aki csütörtökön egy lövöldözés során vesztette életét. A tüntetők "igazságot" követeltek.
A tömeg egyre terebélyesedett, és a megmozdulás csakhamar rendbontássá fajult: a tiltakozók összecsaptak a helyszínre vezényelt rohamrendőrökkel, Molotov-koktélokkal, üvegpalackokkal és petárdákkal dobálták őket. Az összecsapásban a legfrissebb jelentések szerint 26 rendőr és három civil megsérült, két rendőrt még mindig kórházban ápolnak.
A rendőrök 42 embert letartóztattak. Az összecsapás helyszínét kordonnal vették körül.
Felgyújtottak két rendőrautót és egy emeletes buszt, továbbá néhány épület - köztük egy Aldi szupermarket és egy szőnyegbolt - is kigyulladt. A zavargásban betörték a környékbeli üzletek kirakatait. Két fotóst megvertek, felszerelésüket összetörték. Helyszíni jelentések szerint fosztogattak is: megpakolt bevásárlókocsikkal hagyták el a helyszínt.
A tűzoltók a zavargások miatt eleinte nehezen tudtak a helyszínre jutni, később azonban sikerült megfékezniük a lángokat.
David Lammy, Tottenham parlamenti képviselője szombaton úgy nyilatkozott: "azok, akik emlékeznek a múltbeli pusztító konfliktusokra, nem akarják, hogy ismét olyan helyzet alakuljon ki. Már van egy gyászoló család a közösségünkben, és a további erőszak nem enyhítheti a fájdalmat."
A képviselő később közölte: úgy tűnt, hosszú órákig folytak a zavargások, amíg a rendőrség megtette a szükséges lépéseket. David Lammy szerint már az elején meg kellett volna fékezni az akkor még nem olyan kiterjedt zavargást.
Theresa May belügyminiszter kijelentette: "A közbiztonság és -tulajdon ilyen mértékű semmibe vételét nem lehet tolerálni. Teljes mértékben támogatom a rendőrséget a rend helyreállításában."
A miniszterelnöki hivatal, a Downing Street egy szóvivője azt emelte ki, hogy a zavargás "teljességgel elfogadhatatlan. Nincs mentség arra az erőszakra, amellyel a rendőrségnek és a civileknek szembesülniük kellett".
Adrian Hanstock rendőrparancsnok úgy fogalmazott, a békés tüntetést "eltérítette néhány bűnöző elem". Tottenham nemcsak London, hanem általában véve Anglia egyik legnincstelenebb környéke, ahol a gyerekek fele szegénységben él. Itt van a főváros egyik legnagyobb fekete bőrű közössége.
Az etnikai indíttatású ellentétek, a rendőrséggel szembeni ellenérzések, illetve az erőszakos tömegmegmozdulások nem új keletűek. 1985-ban halálos áldozatokat követelő zavargások robbantak ki itt, miután egy asszony házkutatás közben szívelégtelenségben meghalt.
A BBC szerint a 26 évvel ezelőtti eset óta a helyi közösség és a rendőrség kapcsolata általában jó volt, a csütörtöki lövöldözés miatt azonban ismét megnőtt a feszültség.