2011. július. 27. 21:10 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 27. 21:44 Világ

Washington Post: szétesik az al-Kaida

Oszama bin Laden megölése és a terrorszervezet ellen több éve folytatott drónháború nyomán az összeomlás szélére került az al-Kaida - írta amerikai terrorelhárításban illetékes hivatalos személyekre hivatkozva szerdai számában a The Washington Post.

A lap szerint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és más amerikai titkosszolgálatok úgy vélik, hogy az al-Kaida a 2001. szeptember 11-i terrortámadás után ellene indított hadjárat eredményeként annyira meggyengült Pakisztánban, hogy viszonylag kevés támadással is teljesen meg lehetne semmisíteni. A névtelenül nyilatkozó források ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a terrorszervezet képes lehet megújulni, de a radikális személyek és szervezetek részéről - például Jemenből - érkező terrorfenyegetés most nagyobb, mint az al-Kaida által jelentette veszély.

Leon Panetta új amerikai védelmi miniszter - a CIA volt igazgatója - júliusi afganisztáni látogatása során kijelentette: "elérhető közelségbe került, hogy stratégiailag legyőzzük az al-Kaidát". A Pentagon vezetőjének szavait bírálói akkor pusztán a csapatok lelkesítésére szánt üzenetnek vélték.

A The Washington Post azonban úgy értesült, hogy CIA, a Nemzeti Terrorelhárító Központ és más szervezetek vezetői azóta hasonlóképpen nyilatkoztak a kongresszus tagjai számára zárt ajtók mögött megtartott tájékoztatókon.

Saxby Chambliss republikánus szenátor, a hírszerzési bizottság vezető republikánus tagja a lapnak úgy nyilatkozott, hogy az Arab-félszigeten működő al-Kaidát még távolról sem sikerült leküzdeni, de a terrorszervezet pakisztáni vezetésével kapcsolatban kijelentette: "megtettük azokat a lépéseket, hogy olyan helyzetbe kerüljünk, amelyben az gondolhatjuk, hogy győzhetünk".

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.