Elítélte az USA és az EU is az oslói merényletet
Kemény szavakkal ítélték el a pénteki oslói merényletet az Egyesült Államokban és Brüsszelben, az Európai Unió és a NATO részéről, valamint több európai országban, s több nyilatkozó is kiemelte a terrorizmus elleni együttműködés fontosságát.
Barack Obama amerikai elnök a Fehér Ház ovális irodájában adott televíziós nyilatkozatában kijelentette: a merénylet a hasonló terrorcselekmények megakadályozásának és a hírszerzés területén történő együttműködésnek a fontosságára emlékezteti az egész nemzetközi közösséget. Obama részvétét fejezte ki a merényletek miatt a norvég népnek.
Előzőleg az amerikai külügyminisztérium szóvivője elítélte mind az oslói robbantást, mind az ifjúsági táborban történt lövöldözést - ezeket "az aljas erőszakos cselekményeket". Amerikai áldozatról nem tudnak Washingtonban - jelezte a szóvivő, hozzátéve, hogy segítséget ajánlottak fel Norvégiának, amely azonban nem fogalmazott meg konkrét igényt.
Norvégia a NATO tagjaként az Egyesült Államok szövetségese; a skandináv ország részt vesz az észak-atlanti szövetség afganisztáni és líbiai műveleteiben. Előbbiben 500 katonával, utóbbiban hat F16-os vadászgéppel.
Herman Van Rompuy, az Európai Unió elnöke ugyancsak elítélte a "gyáva" pokolgépes merényletet, amely a norvég kormány székházában végzett pusztítást.
Kemény szavakkal elítélte a merényleteket, egyszersmind együttérzését fejezte ki Norvégiával Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár.
"Fáradhatatlanul azon dolgozunk, hogy szembeszálljunk a terrorista fenyegetés minden formájával" - közölte William Hague brit külügyminiszter. "Mindannyian norvégok vagyunk" - írta Twitter-üzenetben Carl Bildt svéd külügyminiszter.
Elítélte a történteket, és együttérzéséről biztosította a norvég népet Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök, Mark Rutte holland kormányfő és Werner Faymann osztrák kancellár.