Szerdán, az egymást követő negyedik napon is folytatódnak a tárgyalások Barack Obama amerikai elnök és a képviselőház többségi, republikánus frakciójának képviselői között az amerikai költségvetési adósságplafon emeléséről.
Az elmúlt hetekben a demokrata és a republikánus képviselők között éles vita alakult ki a költségvetési egyensúly helyreállításának módjáról. Az amerikai pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a kincstárban augusztus 2-ig állnak rendelkezésre a megfelelő források a kiadások finanszírozására. Az újabb adósság felhalmozására a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafon jelent akadályt, amelynek emeléséről - a politikai erőviszonyok alapján - csupán a pártok megegyezése esetében van lehetőség.
A demokrata képviselők és Obama-elnök amellett érvelnek, hogy a kiigazításoknak egyaránt kell tartalmazniuk kiadáscsökkentést és adóemelést. A republikánusok azonban hallani sem akarnak adóemelésről, mivel attól tartanak, az veszélyeztetné a gazdaságot. John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke kedden megállapodást sürgetett és arra bíztatta Obama-elnököt, álljon elő a 10 év alatt 4 ezer milliárd dolláros deficitcsökkentést előirányozó "nagy alkujának" részleteivel.
Mindeközben, a szenátusban kisebbségben lévő republikánusok egyik szenátora, Mitch McConnell tartalék-forgatókönyvvel állt elő az adósságplafon megemelésére, amellyel Obama önmaga dönthetne a kérdésben. A javaslat szerint a képviselőház elutasítaná Obama adósságplafon-emelési kérését. Ezt követően az elnök megvétózná a kongresszus döntését, s ezt csupán kétharmados többséggel bírálhatná felül a képviselőház. Ezzel azonban a teljes felelősség a 2012. évi elnökválasztásokra készülő elnökre hárulna.
A Fehér Ház ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy Obama az adósságplafon emelésére és a deficit csökkentéséről szóló megállapodás megkötésére egyaránt törekszik. A tárgyalásokat jól ismerő forrás arról tájékoztatott, hogy Obama most azokra a kiadáscsökkentési lehetőségekre összpontosít az egyeztetéseken, amelyeken a korábbi tárgyalások alkalmával egyezség lehetősége körvonalazódott.
A megállapodásra azért is van nagy szükség, mivel annak hiányában kvázi-államcsőd lépne fel a világ legnagyobb gazdaságában. Timothy Geithner pénzügyminiszter arra szólított fel, hogy a tárgyaló felek ne veszélyeztessék Amerika "AAA" adóskockázati minősítését. Több pénzügyminisztériumi szakértő is a lehetséges következmények között említette a kockázati kamatfelár megugrását, illetve a részvényárfolyamok zuhanását.
Obama egy keddi televíziós interjúban arra hívta fel a figyelmet, hogy egyezség hiányában veszélybe kerülnének az idősebb lakosok, háborús veteránok és rokkantak szociális juttatásai. A kormánynak augusztus 3-án kell jelentősebb összeget kifizetnie ilyen jogcímeken. "Elképzelhető, hogy egész egyszerűen nem lesz pénz a kasszában" - fogalmazott az amerikai elnök. Ezt azonban Boehner megkérdőjelezte, azzal érvelve, hogy a pénzügyminisztérium előnyben részesíthet egyes kifizetéseket, ha szükséges. "Túl korán van még ahhoz, hogy Obama ilyen burkolt fenyegetéssel álljon elő" - mondta a képviselőházi elnök.
A tárgyalások mindazonáltal folynak. Obama korábban úgy nyilatkozott, hogy ezen a héten minden nap találkozik republikánus képviselőkkel. Szerdán keleti-parti idő szerint délután négy órakor kezdődnek a tárgyalások.