Világ MTI 2011. július. 06. 10:19

Emberiesség elleni bűnökkel vádolja az Amnesty a szír biztonsági erőket

Emberiesség elleni bűnöket követhettek el a szíriai biztonsági erők idén májusban - állította szerdán az Amnesty International (AI). A nemzetközi jogvédő szervezet felszólította az ENSZ-t, hogy Szíriát citálják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé a biztonsági erők tell-kalahi fellépése miatt.

A  70 ezres lélekszámú városban katasztrofális állapotok uralkodtak, felekezeti indíttatású gyilkosságok történtek, a fegyveresek a helyszínen koncoltak fel embereket, az utcákon oszló holttestek hevertek. Egyes források szerint a májusi ostromban 36-an haltak meg.

Philip Luther, az AI Közel-Keletért és Észak-Afrikáért felelős részlegének igazgatóhelyettese azt mondta, a tell-kalahi beszámolók szerint szisztematikus, célzott erőszak történt annak érdekében, hogy megtörjék az ellenállást. A szerdán nyilvánosságra hozott jelentésben az AI azt írta, hogy a szíriai biztonsági erők támadásai széles körűnek tűnnek, rendszeresek és a lakosság ellen irányulnak.

AP

Szemtanúk a jogvédő szervezetnek elmondták, hogy legalább kilenc ember fogságban halt meg. Nyolcat közülük meglőttek és megsebesítettek a katonák, azt követően, hogy kiparancsolták házukból és elszállították őket. Egy másik beszámoló szerint azokat a családtagokat, akik fiaik holttestét mentek azonosítani, a hatóságok arra kényszerítették, olyan dokumentumot írjanak alá, amely szerint felfegyverzett bandák végeztek hozzátartozóikkal.

Tell Kalah a libanoni határ közelében található. Az AI interjúkat készített Libanonban, és telefonon is több mint ötven emberrel. Az emberjogi szervezeteket, akárcsak az újságírókat Szíria nem engedi be az országba. Philip Luther szerint a jelentésben felsorolt bűncselekmények a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) illetékességébe tartoznak. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának ugyanakkor a Szíriában kialakult helyzetet előbb a bíróság ügyésze elé kell utalnia - mondta az AI képviselője.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.