Világ MTI 2011. június. 14. 15:07

Kína szomszédait okolja a térség vitáinak elharapódzásáért

Peking a Dél-kínai-tenger szigetei körüli vita bonyolultabbá tételével vádolta meg szomszédait kedden, amikor a külügyminisztérium szóvivője tájékoztatóján a térségben fokozódó feszültségre utaló kérdésre válaszolt.

"Egyes országok egyoldalú lépéseket tettek, hogy gyengítsék Kína szuverenitását és tengeri jogait, érdekeit, amikor alaptalan és felelőtlen nyilatkozatokat tettek a viták kiszélesítésre és bonyolultabbá tételére" - hangoztatta Hung Lej (Hong Lei). Majd megerősítette Kína álláspontját, miszerint a kérdésben "a közvetlenül érintett országoknak kétoldalú tárgyalásokat, baráti konzultációkat" kell folytatniuk.
Fotók a kiismerhetetlen Kínából - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!

"Kína megpróbálja törvényes jogait és érdekeit úgy megvédeni, hogy nem sérti meg más országok jogait" - állapította még meg a szóvivő.
Kína és Vietnam között az elmúlt időszakban komoly szóváltás kerekedett, s Peking, illetve Hanoi egymást vádolta a Dél-kínai-tenger vitatott szigetei közelében történt kisebb összeütközésekért. A vietnami vezetés az elmúlt napokban tüntetéseket engedélyezett a kínai külképviseletek előtt, nemzetközi támogatást kért a vita rendezéséhez és hétfőn - Pekingnek szánt üzenetként - éleslövészettel egybekötött tengeri hadgyakorlatot tartott.

Kínai médiahírek szerint a két ország hackerei máris kölcsönösen feltörtek honlapokat, ahol nacionalista üzeneteket, képeket helyeztek el. Egy amerikai bejegyzésű vietnami honlap kezdeményezésére százezer feletti számban támogatták a Dél-kínai-tenger nevének megváltoztatását Délkelet-ázsiai-tengerré.

Időközben a Fülöp-szigetek, amely Malajzia és Brunei mellett szintén vitatja Kína teljes szuverenitását a Spratly-szigetcsoport felett, bejelentette, hogy hivatalosan is Nyugat-Fülöp-szigeteki-tengerre keresztelte a Dél-kínai-tengert. Egyes hírügynökségek máris megkezdték az új elnevezés használatát.

A Fülöp-szigeteket már korábban rendre utasította Peking, amikor felszólította arra, hogy szüntesse meg egyoldalú lépéseit és felelőtlen, a tényekkel nem összhangban lévő állításait.

A kínai hadsereg napilapjának keddi számában megjelentetett írás azt hangsúlyozza, hogy "a történelem igazolja: az ellentétek kiélezése, vagy szándékos nemzetközivé tétele csak ront a helyzeten". A lap egyebek mellett kitér arra is, hogy "a kínaiak voltak az elsők, akik felfedezték és birtokba vették a Dél-kínai-tenger szigeteit, s vitathatatlan szuverenitással rendelkeznek felettük, valamint a környező vizek felett".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.