2011. május. 10. 13:42 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 10. 13:43 Világ

Irán: hamarosan beindul a busehri atomerőmű

Befejeződött az iráni Busherben lévő atomerőmű feltöltése nukleáris fűtőanyaggal, a reaktort hamarosan beindítják - közölte szerdán a helyi sajtó.

Az első, Oroszország által épített, iráni nukleáris erőművet 2010 augusztusában avatták fel és idén januárban már áramot kellett volna termelnie. A különböző műszaki problémák azonban késedelmet okoztak. A hatóságok szerint ez év februárjában a fűtőanyagot is tisztítani kellett. A Roszatom orosz nukleáris energetikai vállalat korábbi közleménye szerint a fűtőelemek eltávolítása "elővigyázatossági intézkedés volt, amely azért vált szükségessé, mert a hűtőrendszer egyik szivattyújában fémrészecskéket találtak, s félő volt, hogy ezek bejutnak a reaktorba." A fémrészek a szerelés során elkövetett hibák miatt kerülhettek a berendezésbe. 

Az Iran daily című angol nyelvű helyi lap most azt írta, hogy már az utolsó próbákat végzik és a létesítmény két hónap múlva áramot termel. A Fars iráni hírügynökség hétfőn idézte Golám-Ali Miglinedzsádot, a busheri erőművet felügyelő parlamenti bizottság tagját, aki arról számolt be, hogy most a végső üzemeltetési próbák folynak, miután a reaktorból kiemelték és megtisztították a fűtőanyagot, majd az elemeket visszahelyezték. 

A busehri atomerőmű első reaktorblokkja a nyugati és az orosz technika keveréke. A Siemens német vállalat mérnökei a sah megbízásából 1974-ben kezdték meg az atomerőmű építését. 1995-ben Irán az orosz Atomsztrojexport vállalatot bízta meg a létesítmény befejezésével, egymilliárd dollár értékben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.