USA: Laurent Gbagbo mondjon le!
Azonnali lemondásra szólította fel az amerikai külügyminiszter vasárnap Laurent Gbagbót, a választási veresége ellenére a hatalomhoz ragaszkodó előző elefántcsontparti elnököt.
Clinton közleménye szerint Gbagbo anarchiába sodorja az országot. Washingtont komolyan aggasztja az, hogy veszélyessé vált, és tovább romlik a helyzet a nyugat-afrikai országban, illetve tömeges mészárlásokról érkeznek hírek az ország nyugati részéből - közölte az amerikai külügyminiszter. Egyben felszólította a megválasztott elnököt, Alassane Ouattarát, hogy tartsa tiszteletben a háborús törvényeket, és vessen véget a polgári lakosság elleni támadásoknak.
A nyugat-afrikai országban egyes források szerint több ezren vesztették életüket, illetve sebesültek meg a vitatott kimenetelű novemberi elnökválasztást követő összecsapásokban. Az Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága által közölt adatok szerint azóta csak az ország legnagyobb városát, Abidjant egymillió ember hagyta el. A szomszédos országokba - Ghánába és Libériába - összesen mintegy 130 ezren menekültek a harcok elől.
Szombaton az ICRC közölte, hogy az ország nyugati részén fekvő Duekoue városban március 29-én legalább nyolcszáz ember esett áldozatul a helyi közösségen belül kitört erőszaknak.
Több mint 1500 külföldi francia katonák védelme alatt
Elefántcsontpart fővárosában több mint 1500 külföldi állampolgár tartózkodik az ENSZ-erőket támogató francia katonai alakulat táborában - közölte szombat este az alakulat, a Licorne szóvivője.
Közülük mintegy 700 francia, ötven más európai országból, a maradék 600 pedig a világ minden tájáról való, de legtöbbjük libanoni - tette hozzá Frédéric Daguillon. Körülbelül 80 ezer libanoni él az afrikai országban. A francia parancsnok szerint a Licorne létszáma jelenleg 1100 fő.
A Caritas katolikus szeretetszolgálat úgy tudja, hogy az Elefántcsontpart nyugati részén található Duekoue városban ezen a héten történt öldöklésben több mint ezer polgári lakost mészároltak le bozótvágó késekkel és lőfegyverekkel. Erről a Caritas saját alkalmazottai győződtek meg, miután összeszámolták a város utcáin heverő holttesteket - tette hozzá a szervezet szóvivője, Patrick Nicholson. A mészárlás vasárnap, hétfőn és kedden történt. Az áldozatok között sok olyan van, aki az ország más részéből menekült oda a harcok elől - tette hozzá.
Több száz áldozat
Előzőleg a nap folyamán a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) Genfben azt közölte, hogy a szóban forgó Duekoue városában "március 29-én legalább nyolcszáz ember esett áldozatul a helyi közösségen belül kitört erőszaknak". "Kollégáink több száz holttestet láttak heverni az utcákon. Hétfő óta több tízezer ember menekült el a térségből" - mondta Genfben Dorothea Krimitsas, az ICRC szóvivője.
Az ENSZ elefántcsontparti missziója (ONUCI) pedig azt állította szombaton, hogy Duekouéban néhány napja megölt 330 emberrel nagyrészt a tavaly megválasztott Alassane Ouattara elnököt támogató erők végeztek, több mint százzal pedig a hatalmához választási veresége ellenére ragaszkodó volt elnök, Laurent Gbagbo zsoldosai gyilkoltak le.
Duekoue március 29-i elfoglalása megnyitotta az utat Ouattara erői előtt Elefántcsontpart szinte összes olyan déli térsége felé, amelyet korábban Gbagbo erői ellenőriztek - így mindenekelőtt az ország politikai székhelye Yamoussoukro és a kakaóexport szempontjából stratégiai fontosságú San Pedro kikötőváros felé. A nyugat-afrikai országban egyes források szerint több ezren vesztették életüket, illetve sebesültek meg a vitatott kimenetelű novemberi elnökválasztást követő összecsapásokban.