2011. március. 31. 12:28 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 31. 12:28 Világ

Bűnügyekkel hozták kapcsolatba az orosz legfőbb ügyész fiát

Napok óta a moszkvai lapok címoldalán szerepel Artyom Csajkának - Jurij Csajka orosz legfőbb ügyész fiának - a neve két jelentős bűnüggyel kapcsolatban is, s most tanúként be is idézték a hatóságok a magas rangú tisztségviselő fiát. A kommentárok szerint ennek egyik oka lehet, hogy megkezdődött a harc a legfőbb ügyész posztjáért.

Artyom Csajka vállalkozó neve két ügyben merült fel: Moszkva megyében illegális játékkaszinók hálózatát leplezték le a hatóságok, és kiderült, hogy ezt ügyészek fedezték. A másik ügyben pedig egy helyi elöljárótól kétmillió dollárt akartak kicsalni. 

A Vedomosztyi című lap szerint a legfőbb ügyész fiának ilyen ügyekben való szerepeltetése azt jelzi, hogy megkezdődött a harc Jurij Csajka posztjáért, megbízatása ugyanis a nyáron lejár. Emellett azt is jelzi, hogy a Legfőbb Ügyészség és a Nyomozati Bizottság frontálisan is megütközik egymással, s egyik sem szándékozik engedni. "Nyilvánvaló, hogy a Nyomozati Bizottság Csajka újabb kinevezésének a megakadályozására használja a botrányt" - idézett a lap titkosszolgálati forrásokat. 

Az elnök eddig nem reagált a botrányra, hanem egyre újabb megbízásokat adott Csajkának, legutóbb szerdán, amit a Vedomosztyi "némileg szürreálisnak" minősített. A duma szerint nincs szükség elnöki beavatkozásra: Gennagyij Gudkov, a duma biztonsági bizottságának elnöke a testületben meg akarja hallgatni mindkét szerv illetékeseit, mivel úgy látja, a botrány diszkreditálja az ügyészséget, a nyomozó hatóságot és magát a hatalmat is.  

A Vedomosztyi felveti azt is: Csajka nem a titkosszolgálatoktól érkezett, mint rajta és Antolij Szergyukov védelmi miniszteren kívül minden más fegyveres testület és titkosszolgálat vezetői, akik mind Vlagyimir Putyin kormányfő emberei. (A Nyomozati Bizottság vezetőjét Vlagyimir Putyin nevezte ki, s a szervezet csak nemrég vált önállóvá, addig a legfőbb ügyészséghez tartozott.) 

A lap szerint azonban itt nem ez a lényeg, hanem az, hogy a két szervezet időtlen idők óta szemben áll egymással, de mindkettő tökéletesen lojálisan szolgálta a hatalmat, s például az ügyészség mindig legitimálta az elit hatalmi-tulajdonosi törekvéseit, mint például a Yukos-ügyben. A Vedomosztyi úgy látja: a gazdaság bármely területe csupán a hatalommal járó lehetőségek - az úgynevezett adminisztratív források - megszerzésének az eszköze lehet, mert a korrumpált állami politikában ez a legértékesebb. 

"Az ezért folytatott harc, mint most a két szervezeté, néha valahol talán a felszínre hozza, a nyilvánosság elé önti mindezt a mocskot. Mivel azonban a korrupció elleni harc nem öncél, ezért inkább az adminisztratív források piacának a szabályozása várható a fékek és ellensúlyok új szintjén" - írta a lap.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.