2011. március. 28. 18:04 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 28. 17:55 Világ

Szíriában folytatódnak a tüntetések

Könnygázt vetettek be a szíriai biztonsági erők hétfőn, hogy feloszlassák a Deraa városában kezdődött újabb kormányellenes tüntetést, s lövéseket adtak le a levegőbe - közölték szemtanúk. Közben az ország alelnöke úgy nyilatkozott, hogy Bassár el-Aszad államfő 48 órán belül fontos döntéseket jelent be.

Szemtanúk szerint mintegy négyezren tiltakoztak Deraa központjában, több szabadságjogot és a szükségállapotról szóló törvény visszavonását követelve, s a biztonságiak először könnygázgránátokat lőttek ki rájuk. A név nélkül nyilatkozó szemtanú fegyverropogást is hallott; a katonák a jelek szerint a levegőbe lőttek, a tömeg azonban később a nagyfokú biztonsági készültség ellenére újra rendezte sorait.

A március közepe óta tartó szíriai tiltakozások a déli Deraában kezdődtek, s a hatóságokkal való összecsapásokban tíz nap alatt legkevesebb 61 ember vesztette életét a városban. Pénteken azután a tüntetések országossá terebélyesedtek, s az összecsapások legalább hat nagyvárosban követeltek halálos áldozatokat.
Deraában hétfőn a város főterén gyűltek össze a tüntetők, s olyan jelszavakat skandáltak, mint hogy "Méltóságot és szabadságot akarunk" és "Nemet mondunk a szükségállapotra". Ez utóbbi 1963 óta van érvényben Szíriában, s jelentősen korlátozza a szabadságjogokat. Egy szemtanú szerint a biztonsági erők néhány percig a levegőbe lőttek, a megrémült tüntetők azonban visszatértek, amint abbahagyták a lövöldözést.

A biztonsági erők az utóbbi napokban csökkentették jelenlétüket a jordániai határnál lévő szegény, többségében szunnita lakosságú városban, a helyi lakosok szerint azonban hétfőn ismét nagy erőkkel vonultak fel, különösen a megmozdulások központjává vált al-Omari mecset közelében. Az egyik lakos szerint mesterlövészeket is telepítettek a város kulcsfontosságú épületeinek tetejére.

Egy ilyen tüntetéshullám elképzelhetetlen lett volna akár csak néhány hónappal ezelőtt is Szíriában, ahol közel 50 éve a Baasz Párt van hatalmon, most azonban a jelek szerint ez a közel-keleti ország sem kerülheti el az arab országokon végigsöprő forradalmi hullámot. Az összecsapások kétségkívül a legnagyobb kihívást jelentik  a 11 éve hatalmon lévő Bassár el-Aszad államfő számára. Faruk as-Saraa alelnök hétfőn azt ígérte a Damaszkusszal szövetséges libanoni Hezbollah al-Manar televíziója szerint, hogy Bassár el-Aszad államfő 48 órán belül fontos döntéseket jelent be, amelyek "megnyugtatják majd a szíriai népet". A szíriai parlament még vasárnap sürgette Aszadot, hogy lásson hozzá az általa korábban kilátásba helyezett reformok megvalósításához.

Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök hétfőn Ankarában közölte: az utóbbi napokban többször beszélt Aszaddal, akinek azt javasolta, hogy tegyen meg mindent a demokratizálódási folyamat békés jellegéért, s javaslataira válaszul Aszad jelezte, hogy a szükségállapotról szóló törvény hatályon kívül helyezésén dolgozik".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.