2011. március. 17. 21:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 17. 21:24 Világ

Líbia lesújt a Földközi-tenger forgalmára, ha megtámadják

Alig néhány órával a Biztonsági Tanács szavazása előtt Líbia arra figyelmeztette a külföldi hatalmakat, hogy bármilyen külső támadás megtorláshoz vezet, és destabilizálja a Földközi-tenger térségét rövid és hosszú távon egyaránt.

A Biztonsági Tanács közép-európai idő szerint csütörtök este 23 órakor szavaz a líbiai légtérben repüléstilalmi zóna létrehozását előirányozó határozatról, amelynek célja, hogy földre kényszerítse a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű csapatok légierejét.

A líbiai védelmi minisztérium csütörtökön kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy amennyiben bármiféle külföldi katonai akció indul Líbia ellen, veszélybe kerül a Földközi-tenger légi és hajózási forgalma, minden katonai és polgári mozgó jármű líbiai ellentámadás célpontja lesz. "A földközi-tengeri medence nemcsak rövid, hanem hosszú távon is veszélybe kerül" - mutatott rá Tripoli a JANA líbiai hírügynökség jelentése szerint.

Miközben a februárban kirobbant lázadás polgárháborúvá alakult át, a Biztonsági Tanács tagjainak döntést kell hozniuk arról a határozati javaslatról, amely katonai intézkedéseket irányoz elő a líbiai polgári lakosság megvédésének céljából. Egy névtelenül nyilatkozó diplomata közlése szerint az indítvány "minden szükséges intézkedést" előirányoz Kadhafi erőinek megállítására, kivéve az észak-afrikai ország területének megszállását.

A lázadóknál lényegesen jobban felszerelt kormányerők az utóbbi napokban folytatták az előrenyomulást az ország keleti része felé, és több várost elfoglaltak szárazföldi és légi műveletek során. A Tripolitól mintegy ezer kilométerre fekvő Bengázira csütörtökön légicsapásokat mértek, s állítólag elfoglalták Miszrátát. A fővárostól 145 kilométerre északnyugatra fekvő Zenten városban is a döntő ütközetre készülnek. A lázadók közlése szerint Kadhafi erői két irányból közelítenek a városhoz.

Az egyiptomi hatóságok és humanitárius szervezetek arra készülnek, hogy a kormányerők térnyerésével párhuzamosan Líbiából tömegek indulnak el Egyiptomba, a menekülés egyetlen lehetséges célpontja felé. Február 15. óta közel 300 ezer ember menekült el Líbiából, elsősorban külföldi bevándorlók, de egyre növekszik a líbiai állampolgárok száma is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.