"A populizmus nem szolgál mást, mint az apátia meglovagolását"
A szélsőjobboldali attitűd Európában a politikai paletta közepe felé "kúszik", a demokrácia védelme érdekében meg kell akadályozni a szélsőség térnyerését - mondta Gert Weisskirchen, a Potsdami Alkalmazott Tudományok Egyetemének (UMC) professzora a budapesti Közép-európai Egyetemen (CEU) tartott szerdai előadásában.
A középen álló pártok Európában nem ismerik fel, hogy a szélsőjobboldal térnyerése miatt veszélyben vannak - adott hangot félelmének a korábban a Német Szociáldemokrata Párt színeiben politizáló oktató, hozzátéve, a szociáldemokráciát újra fel kell fedezni. Arra lenne szükség, hogy a középen elhelyezkedő pártok gyökeresen újragondolják saját szerepüket - mutatott rá a professzor a Friedrich Ebert Alapítvány és a CEU közös rendezvényén.
Weisskirchen úgy látja, hogy a szélsőjobboldal az egész Európai Unióban "előtérbe kerül", nemcsak Magyarországon, hanem Németországban vagy Franciaországban is. A szélsőjobb sikeréhez kulcsot jelentő populizmus Belgiumtól, Hollandiától kezdve Dánián és Svédországon keresztül Nagy-Britanniáig terjed - tette hozzá, megállapítva, hogy a populizmus nem szolgál mást, mint a szavazók becsapását, az apátia meglovagolását és a gyűlölet szítását.
Populizmussal megnyerhetők a globalizáció vesztesei. Térnyerésében szerepet játszik a "kulturális pesszimizmus" is, amely abból a félelemből táplálkozik, hogy a nemzet a modernizációban elveszítheti hagyományait, az EU-integráció a nemzet halálához vezet. A populisták azt állítják, most a liberálisok próbálkoznak azzal, amiben a kommunisták kudarcot vallottak. Az egyetemi professzor figyelmeztetett: ha a középen álló politikai erők nem határolódnak el élesen a szélsőjobboldaltól, akkor utóbbi "nyerő helyzetbe kerül".
Magyarországgal kapcsolatban Weisskirchen arról beszélt, hogy "ideológiai taktikusok" készítették elő a tavalyi "konzervatív forradalmat". Ezek a taktikusok úgy állították be a magyar nemzetet, mint amelyet két irányból - egyfelől a szocialisták, másfelől liberálisok részéről - is támadnak. Véleménye szerint ehhez hasonló jelenség több EU-országban is felfedezhető.
A szociáldemokrata gondolkodó úgy fogalmazott, hogy a szélsőjobb megjelenési formái - közöttük a sovinizmus, az idegengyűlölet, az antiszemitizmus, a szociáldarwinizmus, a nácizmus veszélyének lekicsinylése, valamint a diktatúra éltetése - egyre erősödnek. Nyugat-Európában a szélsőjobb gyűlölete elsősorban a bevándorlók ellen irányul, míg a kontinens keleti felén más kisebbségek jelentik az idegengyűlölet célcsoportját - mutatott rá.
Azt mondta, Európa több országában a népesség jelentős tömegei olyan kulturális alapon homogén társadalmakban gondolkodnak, amelyben a bevándorlók másodosztályú polgárok, jóllehet az EU hivatalosan a pluralizmus talaján áll és pártolja a bevándorlást. Franciaországban és Olaszországban már egészen riasztó a helyzet: a multikulturális tevékenységek visszaszorulóban vannak.