2011. február. 07. 16:46 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 08. 12:08 Világ

Egyiptom: londoni elemzők katonai hatalomátvételt sem zárnak ki

A feszültség viszonylagos enyhülésének jeleit és a hadsereg semleges magatartását emelik ki Egyiptommal foglalkozó legújabb helyzetértékeléseikben londoni stratégiai elemzők, ám a nagy citybeli cégek szakértői szerint továbbra is valószínű, hogy a kormányváltás folyamata "zűrös" lesz, sőt még mindig nem zárható ki, hogy végül a hadsereg veszi át a hatalmat.

A szakértők egyöntetűen hangsúlyozzák annak lehetőségét is, hogy a betiltott, de létében megtűrt radikális iszlám szervezet, a Muzulmán Testvériség akár jelentős szerephez is juthat a jövőbeni fejlemények alakításában.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemző részlegének geopolitikai szakértői a következő hónapokra kidolgozott alapeseti forgatókönyvükben azt valószínűsítik, hogy a tüntetők nyomása tovább erősödik, Hoszni Mubarak elnök végül távozik, és Omar Szuleimán, a nemrég kinevezett alelnök kerül az ország élére ideiglenes államfőként.

A JP Morgan e forgatókönyve szerint ezután nemzeti egységkormány alakulna egyes ellenzéki erők bevonásával, és az átmeneti időszakban törvénykezési reformok kezdődnek, beleértve az alkotmánymódosítást, a parlamentet ugyanakkor nem oszlatnák fel. Ennek a forgatókönyvnek a megvalósulása esetén nem történne jelentősebb változás Egyiptom regionális és nemzetközi kapcsolatrendszerében.

A JP Morgan londoni szakértői által a lehetséges fejleményekre kidolgozott másik forgatókönyvben ugyanakkor katonai hatalomátvétel szerepel, amelynek nyomán a hadsereg alakítana kormányt katonatisztek részvételével az átmeneti időszakra. A választásokat ezek után "korlátozások jellemezte feltételek" közepette tartanák, és ennek eredményeként a rendszerváltás is korlátozott mértékű lenne.

A ház harmadik forgatókönyve a tiltakozás intenzitásának erősödését, emellett a tüntetők és Mubarak-párti csoportok újabb összecsapásait feltételezi. Az elhúzódó tiltakozások komoly politikai és gazdasági instabilitást eredményeznének, és ennek következtében a rezsim végül összeomolhat. E forgatókönyv szerint ezután új választásokat tartanának, amelyek eredményeként a Muzulmán Testvériség válna az ország fő politikai erejévé. Egy ilyen hatalmi váltás "drámai változásokat" idézne elő a hazai és a nemzetközi politikában - áll a JP Morgan londoni elemzésében.

A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport hétfői összeállításában ugyanakkor azt emeli ki, hogy a jelek szerint kezd fokozatosan helyreállni a stabilitás és a biztonság Egyiptomban a tiltakozók és a Mubarak-párti ellentüntetők múlt hét eleji heves összecsapásai után, és az egyiptomi hadsereg megerősítette semleges álláspontját.

A cég szerint azonban a kormány és az ellenzék között az elmúlt napokban lezajlott megbeszélések, valamint az ellenzéken belül tapasztalható folyamatok arra vallanak, hogy a politikai átmenet jó eséllyel "elhúzódó és zűrzavaros" lesz. Az ellenzék megosztott, az ellenzéki csoportok koalíciói "képlékenyek", különösen abban az esetben, amikor a "képbe a Muzulmán Testvériség is bekerül".

Sok ellenzéki csoport mindazonáltal osztja azt az álláspontot, hogy a jelenlegi egyiptomi kormány és a tárgyalásokkal megbízott alelnök ugyanazt a rezsimet képviseli, és a tüntetők épp e rezsim törvényességét kérdőjelezik meg - áll a Barclays Capital hétfői londoni elemzésében.

A ház szerint mindent egybevetve hosszas egyeztetési időszakra kell számítani, mielőtt az ellenzéki csoportok közös álláspontra jutnak a "hogyan tovább" kérdésében. Ezt az időszakot a Muzulmán Testvériség arra használhatja fel, hogy konszolidálja helyzetét az ellenzéken belül, és akár jelentős szerephez is juthat az átmeneti periódus fejleményeinek alakításában - jósolták hétfőn a Barclays Capital stratégiai elemzői.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni szakelemzői is annak a véleményüknek adtak hangot hétfői elemzésükben, hogy jóllehet a helyzet normalizálódásának egyre több jele mutatkozik Egyiptomban, a legutóbbi fejlemények azonban egyértelműen "hosszú és potenciálisan szeszélyes" politikai átmenet kezdetét jelzik, "kiszámíthatatlan következményekkel".

A kormányoldal eddig nem mutatta egyértelmű jelét, hogy hajlandó lenne saját hatalmi bázisának bármilyen érdemi gyengítésére, és a kormány, valamint az ellenzéki csoportok nézetkülönbségei változatlanul jelentősek, így "irreális" lenne a politikai válság küszöbönálló megoldását várni. "Jó hír" azonban, hogy a kormány és az ellenzék felvette a kapcsolatot, és számos - általában prominens üzletemberek vezette - civil szervezet dolgozik valamilyen életképes megoldás felvázolásán. Mindemellett - az Egyesült Államok és az EU vezetésével - a nemzetközi közösség is erőteljesen bekapcsolódott a fejleményekbe.

Így nem elképzelhetetlen, hogy a kezdeményezések együtt végül "elérnek egy olyan kritikus tömeget", amelynek révén formát ölthet egy kivitelezhető kompromisszum - fogalmaznak hétfői esélylatolgatásukban a Goldman Sachs londoni szakelemzői

Hirdetés