2011. január. 06. 09:34 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 06. 09:43 Világ

Médiatörvény: kevés iránymutatást kaptak a külföldi magyar tudósítók

A magyarországi médiatörvény megalkotásának hátteréről írt csütörtöki számában két román napilap. A magyar médiatörvény rendelkezései érvényesek a magyarországi lapok romániai tudósítóira is, ők azonban azt mondják, nem kaptak otthonról instrukciókat.

Az Adevarul és a Jurnalul National egyaránt külön cikket szentelt Heltai Péter személyének, de kizárólag a magyarországi sajtóban megjelent információkat ismerteti. Az Adevarul azt a címet adta teljes újságoldalt kitevő anyagának: "A médiatörvényt a Securitate egyik besúgója szerkesztette". A Jurnalul National pedig a címében megállapítja: a törvény kezdeményezője a Securitatéval működött együtt. Ez a lap az RFI (radiofrance internationale) internetes oldalán megjelent berlini tudósítás alapján írt erről, Gáll Tibor, Berlinben élő erdélyi magyar képzőművész állításaira hivatkozva. 

A médiatörvénnyel kapcsolatos kötelezettségekről a bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) megkérdezte Karácsonyi Zsigmondot, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) elnökét, tekintettel arra, hogy több magyarországi sajtótermék foglalkoztat tudósítóként romániai magyar újságírót. "A tiltakozás semmilyen formájának nem vagyok híve" – jelentette ki a lapnak Karácsonyi arra a kérdésre, hogy miért nem foglalt állást a szervezet a magyar médiatörvénnyel kapcsolatban. Mint elmondta, jelenleg belső vita zajlik a törvényről, amelyen MÚRE-tagok vesznek részt, hamarosan pedig az igazgatótanács is tárgyalni fogja. 

"Sikerült az MÚRE-t egységesnek megtartani, nem politikai törésvonalak szerint rendezkedtünk be, mint Magyarországon, ezért sokkal átgondoltabban kell reagálnunk olyan esetekben, amikor úgy tűnik, hogy politikai felhang is társul az egyes eseményekhez" – érvelt a hallgatás mellett Karácsonyi. Elmondta: a magyarországi médiaszervezetek nem voltak egységesek a tiltakozás terén, a MÚRE mindegyikkel együttműködik, viszont csak a Magyar Újságírók Országos Szövetsége részéről láttak határozott állásfoglalást. Ugyanakkor kifogásolta azt, hogy a törvényalkotók nem konzultáltak a sajtószervezetekkel. Úgy véli, párbeszéddel elkerülhető lett volna, hogy sajtószabadságot érintő és korlátozó rendelkezések kerüljenek be a törvénybe. 

A magyar médiatörvény rendelkezései egyébként értelemszerűen érvényesek a magyarországi lapok romániai tudósítóira is - írja az ÚMSZ. Szőcs Levente, a Népszabadság romániai tudósítója a lapnak elmondta: sem figyelmeztetést, sem jelzést nem kapott arra vonatkozóan, hogy a január elsejétől életbe lépett médiatörvény miatt vigyázzon arra, mit ír le. A Népszava romániai tudósítója, Lokodi Imre úgy nyilatkozott: sem szóbeli, sem írásbeli figyelmeztetést nem kapott arra vonatkozóan, hogyan "viselkedjen" az új médiatörvény hatálybalépése után. Gazda Árpád, a Heti Válasz és az Infó Rádió romániai tudósítója azt mondta: semmilyen felkészítést nem kapott Budapestről az új médiatörvény érvénybe lépésével kapcsolatosan. "Nem szólt senki, hogy erre vagy arra a dologra figyeljek oda" jelentette ki.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.