2010. december. 23. 07:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 23. 07:22 Világ

Obama: erőteljes üzenet a START-egyezmény elfogadása

Az Egyesült Államok szenátusa szerdán 71:26 arányban jóváhagyta az Oroszországgal a nukleáris hadászati fegyverek csökkentéséről megkötött új START szerződést.

Az egyezmény értelmében az amerikai és az orosz hadászati nukleáris arzenál robbanótölteteinek száma 1550-re, a hordozóeszközök száma pedig 700-ra csökken a jóváhagyás után. (Oroszország meg nem ratifikálta a szerződést.) Az új START életbe lépése nyomán újrakezdődhet a két fél katonai nukleáris létesítményeinek kölcsönös ellenőrzése, ami az előző szerződés múlt decemberi lejárta után abbamaradt.

Barack Obama amerikai elnök nem sokkal a szenátusi szavazás után a világnak küldött "erőteljes üzenetnek" minősítette az új START jóváhagyását, amely egyebek mellett lehetővé teszi, hogy a felek megbízzanak egymásban, de ellenőrizzék is egymást. Obama az új START elfogadása mellett méltatta az adóügyekben megkötött a republikánusokkal megkötött kompromisszumot és a homoszexuálisok katonai szolgálattól való eltiltásának eltörlését. Az elnök "a kétpárti haladás évszakának" nevezte a novemberi választások után eltelt időszakot és  köszönetet mondott a kifutó mandátumú kongresszusnak a "béna kacsa" időszakban elvégzett munkájáért.

Az új START szerződés elfogadásához kétharmados többségre, vagyis legkevesebb 67 szavazatra volt szükség a 100 tagú szenátusban. A 71 leadott támogató szavazat azt jelenti, hogy az 56 demokrata és két független honatya mellett 13 republikánus szakított a szenátusi csoport két vezetőjének elutasító álláspontjával és szavazott igennel az egyezményre.

Noha az egyezmény nem csökkenti drasztikusan a fegyverzetek plafonját, Barack Obama mégis jelentős külpolitikai sikerként könyvelheti el az új START ratifikációját. Az egyezmény nyomán ugyanis stabilizálódhatnak a jelenlegi elnök hivatalba lépése óta sokat javult amerikai-orosz kapcsolatok, s washingtoni várakozások szerint Moszkva nagyobb hajlandóságot mutathat a Teheránnal szembeni közös fellépésre.

Moszkva és az ENSZ-főtitkár is üdvözli

Moszkva üdvözli a START-szerződés amerikai szenátus általi ratifikálását - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva szerdán este Moszkvában. "A szerződés nem csupán elősegíti az Oroszországi Föderáció és az Egyesült Államok biztonságának megszilárdulását, hanem kedvező hatással lesz a nemzetközi stabilitás és biztonság egészére" - mondta. Hozzátette azonban, hogy az amerikai szenátus által elfogadott vonatkozó határozat "bonyolult, sokrétű dokumentum, amely elmélyült tanulmányozást követel", s mivel a jelek szerint a szerződés szövege az utóbbi időben bizonyos "evolúción" ment át, ezért az orosz parlament felsőházának bizonyos időre lesz szüksége a ratifikáláshoz.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint az egyezmény jóváhagyása arról tanúskodik, hogy Washington egyértelműen és határozottan támogatja a  nukleáris leszerelést. "A főtitkár meggyőződése, hogy ezzel az Egyesült Államok hozzájárul annak a dinamikának a fenntartásához, amelyet csak nehezen tudtak megteremteni az utóbbi években a nukleáris leszerelés terén. Reméli, hogy az Egyesült Államok és Oroszország termékennyé teszi ezt a dinamikát, és továbbra is elkötelezetten meghozza a nukleáris fegyverkészletük csökkentéséhez szükséges intézkedéseket. A főtitkár sürgeti a szerződés életbe lépést" - közölte Ban Ki Mun szóvivője.

Az egyezmény értelmében az amerikai és az orosz hadászati nukleáris arzenál robbanótölteteinek száma 1550-re, a hordozóeszközök száma pedig 700-ra csökken a jóváhagyás után. Az új START életbe lépése nyomán újrakezdődhet a két fél katonai nukleáris létesítményeinek kölcsönös ellenőrzése, ami az előző szerződés múlt decemberi lejárta után abbamaradt.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?