2010. december. 09. 17:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 09. 17:40 Világ

A kongresszus jövőre sem hagyja bezárni a guantánamói fogolytábort

A Washinton Times értesülései szerint az amerikai képviselőház megszavazott egy törvénytervezetet, amellyel megakadályozza, hogy a guantánamói bázisról 2011-ben amerikai területre szállítsák át az ottani katonai börtönben őrzött rabokat.

A lap azt írja: a szenátus által még jóváhagyandó tervezet megvonta annak költségvetési fedezetét, hogy a foglyokat az Egyesült Államokba szállítsák és hogy amerikai börtönökben őrizzék őket. A döntés keresztülhúzta Barack Obama elnöknek azt az elképzelését, hogy polgári bíróságokon vonják felelősségre a guantánamói rabokat, mint ahogy késlelteti azon választási ígéretének teljesítését is, hogy bezáratja a fogolytábort.

A guantánamói rendelkezéseket is magában foglaló, mintegy 400 oldalas törvénytervezetet 212-206-os szavazataránnyal fogadták el a képviselők. Ha a szenátus is hasonlóan dönt, jövő októberig, a következő pénzügyi évig nem lesz pénz a rabok szállítására. 

Az amerikai kormányzat korábban több foglyot is amerikai területre szállíttatott, köztük Hálid Sejk Mohammedet, aki a szeptember 11-i terrortámadások kitervelőjeként hirdeti magát.

Az első guantánamói fogoly civil büntetőpere azonban azzal, a közvélemény és a hatóságok számára egyaránt kiábrándító ítélettel zárult, hogy Ahmed Gailanit egyetlen kivételével csaknem 300 vádpont alól felmentették. Az elítéltre valószínűleg így is letöltendő életfogytiglani szabadságvesztés vár. 

A Fehér Ház szerdán élesen bírálta a képviselőház döntését, arra hivatkozva, hogy a törvényhozás nem korlátozhatja az elnök jogait a rabok felelősségre vonásának tekintetében. A tervezetet Obama elnök az esetleges szenátusi jóváhagyás után is megvétózhatja.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.