2010. december. 06. 07:51 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 06. 07:43 Világ

Sme: Budapest eltért a demokratikus elvektől

A Sme című szlovák liberális lap szerint az Európai Unió új tagállamai közül egyelőre Magyarország az, amely a leginkább eltért azoktól a demokratikus elvektől, amelyek alapján belépett az unióba.

"Nem kell, hogy az egyetlen maradjon, s az unió lényegében tehetetlen ez ellen" - írja a "Nem demokrácia" című kommentár szerzője. Peter Morvay szerint Robert Fico próbálkozásai Szlovákiában, illetve a Kaczynski testvéreké Lengyelországban azt mutatják, hogy "az Orbán körüli csoport nem az egyetlen olyan befolyásos és a körülmények szerint vezető politikai erő ezekben az országokban, amely számára a demokrácia mellénye túl szűk". Ezért aztán megpróbálja levágni róla azokat a gombokat, amelyek összetartják: ezek a hatalmi ágak szétválasztása, a végrehajtó hatalmat ellenőrző mechanizmusok, jogállam, sajtószabadság és a magántulajdonhoz való jog.

"A Fidesz talán azért ment el közülük a legmesszebbre, mert a más választási rendszernek köszönhetően egyedüliként majdnem korlátlan lehetőségekhez jutott" - jegyzi meg a szerző. Morvay úgy véli: az Európai Unió tehetetlen, mert nincsenek nyomásgyakorló eszközei, s most inkább a saját túlélésével foglalkozik, s nem azzal, hogy "az egyik kisebb tagállamból lassan kiveszik a demokrácia és a szabadság". Szerinte az EU-nak ma nincs ereje tudatosítani, hogy nem egyedi esetről van szó, hanem egy olyan komoly precedensről, amelyet a régióban később mások is követhetnek. 

Ahogy Szlovákiában és a többi posztkommunista országban lejáratták magukat a demokratikusabb és Nyugat-barát pártok, úgy nőtt a nép követelése a kemény kéz politikájának bevezetésére - jegyzi meg a szerző. Érdekes lesz megfigyelni, hogyan nyilvánul meg az Európai Unióban az a tény, hogy a következő fél évben a "jelenleg valószínűleg a legkevésbé demokratikus tagállam" fog állni a szervezet élén, megvizsgálja-e Európa, hogy mit jelent Orbán "forradalma" és "új politikai rendszere", vagy pedig folytatódni fog az önámítás, hasonlóan Oroszország megítéléséhez. A magyar kormánynak azonban nehezebb a helyzete, mint Oroszországnak, mert energiával nem tudja zsarolni az uniót, és a magyar piac sem olyan fontos, mint az orosz - zárja kommentárját a Sme.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.