Vízbefojtás: jogvédők George Bush bíróság elé állítását követelik
George W. Bush előző amerikai elnök bíróság elé állítását követeli a terrorizmussal gyanúsított személyek kihallgatása során alkalmazott "vízbefojtásos" (waterboarding) vallatási módszer alkalmazása miatt az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet.
Mint a Neue Zürcher Zeitung című svájci lap az AI szerdai közleményére hivatkozva jelentette, Barack Obama amerikai elnök kormányának kötelessége büntetőjogi lépéseket tenni Bush ellen, miután a volt amerikai elnök kedden megjelent emlékirataiban elismerte ennek a hevesen bírált vallatási módszernek az alkalmazását hivatali időszaka során.
"A nemzetközi jog alapján mindenkit, aki kínzásban vétkes, bíróság elé kell állítani, és ez alól nem kivétel George W. Bush volt elnök sem" – írta Claudio Cordone, az AI vezérigazgatója a közleményben.
Az emberi jogi szervezet azt is követeli, hogy állítsanak fel egy különbizottságot, amelynek az lenne a feladata, hogy kivizsgálja a Bush elnöksége időszakában, 2001 és 2009 között az emberi jogok megsértését, melyeket a terrorellenes háború ürügyén követtek el.
Egy másik emberi jogi szervezet, a Liberty ugyancsak bírálta Busht a vízbefojtásos vallatási módszer miatt. A volt amerikai elnök "a szabadság nevében a hazugság, a háború és a kínzások mocsarába vezette országát" - jelentette ki a szervezet szóvivője, Shami Chakrabarti.
Bush a Decision Points (Döntési pontok) című emlékirataiban azt írta, hogy engedélyt adott a Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) a vízbefojtásos módszer alkalmazására Halid Sejk Mohammeddel, az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrormerényletek értelmi szerzőjével szemben. A gyanúsítottat a CIA szerint ezt követően 183 alkalommal vetették alá ennek a kínzásnak. Bush azzal is igyekezett menteni a "waterboarding" alkalmazását, hogy általa olyan információkra sikerült szert tenni, amelyekkel több terrorista merényletet lehetett megakadályozni, köztük két londoni merénylettervet.
Bush utóda, Barack Obama röviddel hivatalba lépése után, 2009-ben megtiltotta a vízbefojtásos vallatási módszer alkalmazását.