2010. november. 09. 11:34 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 09. 12:01 Világ

Bush szerint hasznos volt a vízbefojtásos vallatás

Nagy-britanniai terrortámadásokat akadályozott meg a "waterboarding", vagyis a terroristagyanús foglyok vízbefojtást imitáló kényszervallatása - mondta a Times című vezető brit lapnak George W. Bush volt amerikai elnök.

Bush, aki új könyve megjelenésének alkalmából adott interjút a Timesnak, a lap keddi ismertetése szerint kijelentette: a vízbefojtást imitáló kényszervallatások olyan információkat eredményeztek, amelyekkel londoni merényletek előkészületeit lehetett félbeszakítani. Az előző amerikai elnök szerint e támadásokat elsősorban a Heathrow repülőtér, valamint a felhőkarcolóiról ismert kelet-londoni üzleti központ, Canary Wharf ellen tervezték. "Három emberrel szemben alkalmazták a waterboardingot ... úgy gondolom, ez a döntés életeket mentett meg" - áll a Times által közölt interjúban.

Bush - akinek Decision Points című memoárkötetéből a brit lap keddtől külön mellékletben részleteket közöl - kijelentette, hogy az imitált vízbefojtásos vallatási módszert nem tekinti kínzásnak, és ma is meghozná a döntést ennek alkalmazásáról, mivel "elnökként az ember feladata az, hogy megvédje országát". A volt amerikai elnök az iraki háborúról szólva úgy vélekedett, hogy ha Szaddám Huszein egykori iraki államfő - akit az invázió után elfogtak és kivégeztek - még mindig hatalmon lenne, a térségben mára valószínűleg nukleáris fegyverkezési verseny alakult volna ki. Arra a kérdésre, hogy számít-e még tömegpusztító fegyverek fellelésére Irakban, Bush úgy fogalmazott: tartja magát ahhoz az általánosan elfogadott nézethez, hogy a háború idején Iraknak már nem voltak ilyen fegyverei.

Bush az interjúban felidézte: amikor az iraki háború előestéjén felmerült, hogy Tony Blair akkori brit kormányfőnek esetleg bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a londoni parlamentben, ő felajánlotta Blairnek azt a lehetőséget, hogy Nagy-Britannia ne küldjön harcoló alakulatokat Irakba, csak az újjáépítéshez nyújtson segítséget. Blair azonban kitartott a brit katonai részvétel mellett, kormánya esetleges bukásának árán is. Hazájának jövőbeni globális szerepéről szólva Bush a Timesnak azt mondta: meggyőződése, hogy továbbra is az Egyesült Államok lesz a világ egyetlen szuperhatalma, és "még hosszú ideig szuperhatalom marad". Hozzátette: Kína feltörekvő gazdaság, ám "rengeteg belső problémával küszködik".

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.