A moszkvai terrortámadás megmutatta, hiába fűződik közös érdek a terrorizmus visszaszorításához, az amerikai és az orosz szolgálatok közti együttműködés ellehetetlenült a nagypolitika bizalmatlansága miatt.
A gyakorlatilag elnökjelöltnek tekinthető Donald Trumpot vakon követik a republikánusok, Joe Bident pedig jobb híján a demokraták. Négy év után újra két kibékíthetetlen világ csaphat össze az USA-ban.
Világszerte nehezen találják a receptet az ismét erősödő terrorizmus felszámolására, amihez a katonai erő kevés. A Közel-Keleten a régiek mellett új szélsőséges csoportok jelentek meg, Afrikában pedig már államszervezői ambícióik is vannak.
Az abortusz liberalizálásának kérdése nyerő lapnak bizonyult az USA-ban a demokraták számára, ám nem ellensúlyozza az elnökük, Joe Biden megítélésének mélyrepülését.
A republikánus képviselőház és a demokrata elnök szembenállása ismét csetepatéba torkollott az adósságplafon-emelésről, amely nélkül fizetésképtelen lesz az Egyesült Államok. Az ideológiai ellentét egyre élesebb, ami az USA számára gazdasági és geopolitikai veszélyeket is rejt. A helyzet rendezéséhez unortodox ötletek is előkerültek.
Nemzetközi páriává teheti, de a felelősségre vonásig csak radikális oroszországi rendszerváltás esetén juttathatja el Vlagyimir Putyint a Nemzetközi Büntetőbíróság által kiadott elfogatóparancs.
A II. világháború eseményeitől és a „nagy emberek” legendáitól kezdve a családi mítoszokig a történelemhamisítás mindenütt jelen van. Otto English újságíró a történelem kisebb-nagyobb hazugságait vizsgálja meg, hogy megmutassa, miként manipulálják ezek a jelenünket, és hogy sok minden, amit történelmi ténynek tekintünk, valójában fikció. A könyv fanyar humorral, közvetlen stílusban tárgyalja a történelmet és a történetmesélést. Nemcsak rámutat a hazugságokra, hanem feltárja azt is, miként formálódtak ezek a hiedelmek az idők során. A Hamisított történelem című kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.
Világszerte háborús bűnösnek nevezik az ukrajnai agresszió miatt Vlagyimir Putyin orosz elnököt, akit a legszívesebben nemzetközi bíróság elé állítanának. Ez azonban még akkor sem lenne egyszerű, ha a Kreml ura elvesztené a hatalmát.
Tízévente van lehetőség az USA-ban az új népszámlálási adatok alapján kiigazítani a választókörzetek méretét. Abban a demokraták és a republikánusok is jeleskednek, hogy a nekik kedvező módon pakolgassák ide-oda a szavazókat.
A járvány problémát és mentséget is jelent Kína számára, amely úgy rendezhet védőburokba zárt téli olimpiát, hogy onnan az ország modern nagyhatalommá emelkedését illusztráló képek kerüljenek a nézők elé. Az pedig, hogy a világ mit gondol a színfalak mögötti autokráciáról, már nem érdekli a saját útja üdvözítő voltát hirdető Pekinget.
A terrorizmus elleni harc foglyainak hozták létre a guantánamói amerikai katonai bázison a speciális börtönt, ahová könnyű volt bejutni, de ahonnan rendkívül nehéz szabadulni. A főbűnösök tárgyalása még el sem kezdődött, mert valahogyan el kellene számolni az évekig tartó, az amerikai és a nemzetközi jogot semmibe vevő, brutális kínzásukkal.