2010. november. 08. 10:18 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 08. 10:18 Világ

A világűr felügyeletéről született megállapodás

Az Egyesült Államok és Ausztrália hétfőn aláírt egy megállapodást, amely megerősíti kettejük együttműködését a világűr ellenőrzésének területén.

"Ausztrália és az Egyesült Államok mély aggodalommal figyeli a világűr helyzetét, amely egyre inkább függ tőlünk, egyre terheltebb, és gyakrabban képezi viták tárgyát" - írták a felek az űrvédelemről folytatott megbeszéléseik végén kiadott közleményben. A két ország egyetértett abban, hogy fontos megelőzni minden olyan tevékenységet, amely problémákhoz, félreértésekhez és bizalmatlansághoz vezethet ebben a kérdésben. 

Tisztségviselők elmondták, hogy az egyezmény lehetővé teszi a déli félteke fölötti térben keringő tárgyak megfigyelését, amelyek között műholdak, űrszemét, és az Észak-Korea által fellőtt ballisztikus rakéták is megtalálhatóak. Az amerikaiak csak az északi félgömb fölötti területet tudják ellenőrizni, a déliről jóval kevesebb információ áll rendelkezésükre. Ausztrália földrajzi helyzetéből adódóan azonban képes pótolni ezt az űrt. 

A felek cáfolták, hogy igaz lenne az a sajtóértesülés, amely szerint Washington új űrfelügyeleti bázist építene Ausztrália nyugati részén. Rámutattak, hogy a jelenlegi megállapodás a már létező támaszpontokon alapul.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.