Clinton Kína nagyhatalmi felelősségét emlegette
Az ausztráliai látogatáson tartózkodó amerikai külügyminiszter hétfőn úgy vélekedett, hogy Kínának a nagyhatalmi súlyához illő felelősséget kell viselnie Ázsiában.
Hillary Clinton azt követően fejtette ki gondolatait, hogy Robert Gates védelmi miniszter társaságában ausztrál vezetőkkel tárgyalt Melbourne-ben a két ország katonai együttműködésének a megerősítéséről. Clinton sajtóértekezletén hangoztatta: tekintve, hogy Kína mind jelentősebb szerepet játszik regionális és globális szinten, Pekingnek részt kell vennie azoknak a szabályoknak a kidolgozásában, amelyek az államok viselkedését irányítják.
A külügyminiszter kitért arra, hogy Washington tisztában van az ázsiai-csendes-óceáni térségben vállalt kötelezettségeivel. Az Egyesült Államok száz éve van jelen a régióban, ugyanolyan hatalommal rendelkezik ott, mint az Atlanti-óceán térségében, s ha kétségek vagy kérdések merülnek fel az amerikai vezetés szándékait illetően, azokra választ ad Barack Obama elnök kormányzatának eddigi húsz hónapja - mondta Clinton.
Elemzők emlékeztetnek arra, hogy Kína egyre rámenősebb regionális politikát folytat, felfejleszti haditengerészetét, amit aggodalommal fogadnak a térségbeli országok, így Ausztrália is, és ezért Washington támogatásáért folyamodnak. Obama elnök és Gates legutóbbi sajtónyilatkozataikban hangsúlyozták, hogy a Kínával kapcsolatos aggodalmak miatt szándékukban áll az amerikai katonai jelenlét erősítése a térségben.
Az iraki belpolitikai patthelyzettel összefüggésben Clinton utalt rá: az elmúlt nyolc hónapban sorra kapták a jelzéseket arról, hogy az arab országban egyre inkább formálódik a megegyezés, a kormányalakítás a küszöbön áll, kidolgozták a hatalommegosztási terveket. Ugyanakkor - állapította meg az amerikai diplomácia vezetője - a folyamat várva várt végterméke még nem látható. Irakban március elején tartottak választásokat, amelyeken egyik párt sem kapta meg a kormányzáshoz elegendő többséget, így egyelőre nem tudták létrehozni az új kormányt.
Gates úgy vélte, hogy Hamid Karzai afgán elnök terve az ország biztonsági helyzetének garantálására 2014-ig megvalósítható célkitűzés. Ezt Clinton is megerősítette, azt a meggyőződését hangoztatva, hogy jövőre számos afgán tartomány az ázsiai ország kormányának és fegyveres erőinek az ellenőrzése alá kerül, 2014-ben pedig az amerikai vezetés már arra számíthat, hogy az afgán hatóságokra bízhatja az ország egész területének a biztonságát.