2010. október. 29. 09:55 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 29. 09:56 Világ

Részegen és zenét hallgatva veszélyes a bringázás

A nagyvárosi kerékpáros balesetek jellemzőit igyekeznek összegyűjteni a New York-i sebészek.

Az amerikai sebészek olyan, három éves tudományos programot indítottak, amelyben a kerékpáros balesetek jellemzőit igyekeznek összegyűjteni. A Bellevue Kórház szakemberei tudományos ülésen számoltak be az első év tapasztalatairól, amely szerint a kerékpárbalesetek leggyakoribb áldozatai fiatal férfiak, akik nem viselnek védősisakot, nem ritkán alkohol fogyasztása után ülnek kerékpárra, és gyakorta üvöltő zene hallgatása közben vesznek részt a forgalomban, vagyis anélkül, hogy észlelhetnék: mellettük hatalmas járművek mozognak.

Adataik szerint New Yorkban a baleset miatt ellátásra kerülő személyek 87 százaléka az erősebb nemhez tartozik, 96 százaléka 18 évesnél idősebb. A balesetet szenvedők 13 százalékánál kimutatták az alkohol hatását, öt százaléka pedig zenehallgatással "süketítette" magát a városi forgalomban. 

Miközben New Yorkban a 13 évesnél fiatalabbaknak és a munka közben kerékpározóknak (pl. a futároknak) kötelező a sisak, a szabályok ellenére a balesetet szenvedő biciklizőknek csak 24 százaléka viselt fejvédőt. A baleset miatt kórházba kerülőknek 41 százaléka munka közben sérült meg, de csak minden harmadiknak a fején volt védőfelszerelés. A balesetnek csak 18 százaléka történt kijelölt kerékpárúton. A biciklizők 17 százaléka hirtelen kinyitott autóajtónak ütközött, vagyis az autóvezető figyelmetlensége kokozta a sérülést. A balesetek 35 százalékát taxik okozták.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.