2010. október. 21. 20:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 21. 19:32 Világ

Megbírságolták Oroszországot a melegfelvonulások akadályozásáért

Az Emberi Jogok Európai Bírósága bírságot szabott ki Oroszországra a melegek felvonulásainak többszöri megakadályozása miatt - közölték orosz tájékoztatási eszközök.

A strasbourgi testület csütörtökön napvilágot látott határozatában leszögezte: Oroszország megsértette a gyülekezéshez való jogot, és a szexuális orientáció alapján diszkriminált személyeket. Ezért 29 510 eurót kell fizetnie Nyikolaj Alekszejevnek, a melegek vezető aktivistájának részben kártérítésként, részben az eljárási költségek fedezésére.

Alekszejev lelkesen üdvözölte a strasbourgi döntést. Kijelentette, hogy ez súlyos csapás az oroszországi homofóbiára - a melegekkel szembeni gyűlöletre -, és reményét fejezte ki, hogy a csütörtökön beiktatott új moszkvai polgármester, Szergej Szobjanyin toleránsabb lesz a szexuális kisebbségekkel szemben. Alekszejev blogjában leszögezte: az európai bíróság első ízben állapította meg, hogy Oroszországban megsértik a  homoszexuálisok jogait. Alekszejev szerint a döntés kötelező érvényű Oroszországban, s nem csak Moszkvának, de a többi orosz város hatóságainak is engedélyezniük kell a melegek felvonulásait a továbbiakban. Végül megállapította: a melegek az első jogvédők Oroszországban, akik elérték jogaik elismerését.

A moszkvai hatóságok 2006 óta nem engedik megtartani a melegparádét, ezért a szervezők bírósághoz fordultak, majd az oroszországi jogi lehetőségek kimerítése után a strasbourgi bírósághoz nyújtottak be keresetet. A bíróság indoklásában rámutatott: önmagában az a tény, hogy egy demonstráció kellemetlenségek kockázatával jár, nem elegendő a megmozdulás betiltásához. Emellett a testület megállapította, hogy a melegközösség törekvései nem részesültek tisztességes elbírálásban, noha az orosz alkotmány garantálja a gyülekezési jogot.

A melegparádéknak Jurij Luzskov, szeptemberben leváltott moszkvai polgármester esküdt ellensége volt, sátáninak nevezte az elképzelést és kijelentette, hogy az ilyesmi veszélyezteti a közerkölcsöket és a közegészséget. A meghirdetett, de nem engedélyezett akciókra érkezőket mindannyiszor szétkergették.

Luzskov távozása után az egyik moszkvai körzetben sok év után először engedélyeztek egy melegek szervezte tüntetést, de hangsúlyozták, hogy szó sincs parádéról. A megmozdulással az ellen tiltakoztak a résztvevők, hogy a svájci Swiss légitársaság gépére nem engedték felszállni Alekszejevet. A strasbourgi testület döntése három hónap múlva lép életbe, amennyiben a felek egyike sem fellebbezi meg.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.