Ahol nincs nagy jelentősége, ha lemond a kormányfő
Kedden lemondott Omar Abdirashid Sharmarke, a szomáliai átmeneti kormány miniszterelnöke. Ezt ő maga jelentette be újságírók és parlamenti képviselők előtt Mogadishuban, hozzátéve, hogy a politikai válság megszüntetése érdekében döntött így. Lemondásának kevés gyakorlati jelentősége van, miután a kormány meglehetősen gyenge a polgárháború dúlta kelet-afrikai országban.
A lemondásról szóló nyilatkozat alatt jelen volt az államfő, Sheikh Sharif Ahmed is, akivel a miniszterelnök ezt megelőzően hónapokig nem találkozott, mert összekülönbözött vele az átmeneti alkotmányt felváltó új alaptörvény tervezetével kapcsolatban. Az elnök azt szeretné, ha az alkotmányt népszavazás erősítené meg, Sharmarke viszont azon a véleményen van, hogy a kaotikus állapotok miatt ennek megrendezése lehetetlen, és csak a parlamentnek kellene ratifikálnia az alaptörvényt. Az államfő "bátor döntésnek" nevezte a miniszterelnök lemondását, és közölte, hogy a lehető leghamarabb új miniszterelnököt fog kinevezni.
"A kormányválság, az egyre rosszabb közbiztonság és amiatt, hogy képtelen vagyok együttműködni az államfővel, lemondok miniszterelnöki tisztségemről" - mondta Sharmarke, hozzátéve: kérte kormánya tagjait, hogy ők viszont működjenek együtt az elnökkel és a parlamenttel. Eredetileg a parlament bizalmi szavazást tartott volna a miniszterelnökről a hét végén, de ennek indítványozásához nem gyűlt össze elegendő számú képviselő, ezért a szavazást elhalasztották.
A kormányhadsereg a fővárosban csupán egy néhány háztömbnyi területet tart az ellenőrzése alatt a legnagyobb lázadószervezettel szemben. Az al-Shabaab milícia a fővároson kívül is jelentős területeket birtokol a középső és déli országrészben.
Nemrég az ENSZ és az Afrikai Unió is hangot adott amiatti aggodalmának, hogy ellentét van az elnök és a kormányfő között, hiszen ez még inkább gyengíti a szomáliai vezetést, amelyet viszont a nemzetközi közösség teljes mellszélességgel támogat. Az Afrikai Unió a kormányhadsereget támogató, 7200 fős békefenntartó erővel van jelen az országban. A minap csak az ugandai és burundi katonák tudták megakadályozni, hogy az al-Shabaab teljesen kiűzze a kormányerőket a fővárosból. Egyes elemzők szerint az államfő, aki sikertelenül próbált meg tekintélyt szerezni magának az államapparátusban és a reményvesztett lakosságban, csupán bűnbakot keresett ezekért, és talált is a miniszterelnökben.