Éles szóváltás zajlott le Brüsszelben José Manuel Barroso európai bizottsági elnök és Nicolas Sarkozy francia államfő között a franciaországi romakitoloncolásokról csütörtökön, az EU tagországainak állam- és kormányfői találkozóján - közölte újságírókkal Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök.
Hozzátette, hogy ezzel a témakörrel kapcsolatban most nem született semmilyen döntés, de várhatóan a következő csúcstalálkozók egyikén megpróbálnak előrébb lépni egy hosszú távú, átfogó romastratégia ügyében. Sarkozy más források szerint is határozottan kifogásolta a csúcson Viviane Reding alapjogi biztosnak a napokban tett nyilatkozatát, amelyben a luxemburgi biztos - utóbb szerencsétlennek bizonyult szavakkal - bírálta a kitoloncolások politikáját.
Az Európai Bizottságnak gondoskodnia kell arról, hogy Franciaország teljesítse a személyek szabad mozgását biztosító európai előírásokat - foglalt állást csütörtök délelőtt a heves viták tárgyává vált romaügyben Yves Leterme, az uniós soros elnökségét adót Belgium ügyvezető miniszterelnöke. Leterme az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek brüsszeli találkozójára érkezve nyilatkozott újságíróknak.
A romák Franciaországból való tömeges kitoloncolásának ügye az EU-csúcs előre nem tervezett témájává lépett elő, miután éles szópárbaj bontakozott ki Viviane Reding igazságügyi EU-biztos és a francia vezetők között. Reding szerdán közölte: uniós kötelességszegési eljárás megindítását javasolja Franciaország ellen, mert kiderült, hogy a francia kormány tagjainak állításaival ellentétben igenis kifejezetten a romák ellen irányuló, diszkriminatív belügyminisztériumi utasítások alapján hajtottak végre kitoloncolásokat.
Reding nyilatkozatában elhangzott továbbá: eddig azt remélte, hogy ilyesmire soha többé nem lesz példa Európában a második világháború után. Ez a világháborús utalás az egész francia vezetés éles bírálatát váltotta ki, és Reding utóbb olyan nyilatkozatot tett, hogy nem állt szándékában párhuzamot vonni a világháborúban történtek és a mostani francia kormányzati magatartás között.
José Manuel Barroso bizottsági elnök egyfelől kiállt Reding mellett abban, hogy a diszkriminatív eljárás egyetlen tagország esetében sem fogadható el, másfelől elhatárolódott az igazságügyi biztos által tett világháborús utalástól, "a pillanat hevében tett" kijelentésnek minősítve azt. A francia elnöki hivatal ugyan "tudomásul vette" Reding utólag tett nyilatkozatát, és bocsánatkérésként értelmezte.
Francois Fillon francia miniszterelnök, aki szerda este a Brüsszel melletti Meisében részt vett az Európai Néppárthoz tartozó politikai vezetők találkozóján, "elképzelhetetlennek" és "botrányosnak" minősítette Viviane Reding eredeti nyilatkozatát. Fillon szerint a francia kormány teljes egészében tiszteletben tartja az uniós előírásokat a romákkal kapcsolatban.
Nem csupán a franciák háborodtak fel Reding szavain, hanem Angela Merkel német kancellár is helytelenítette az igazságügyi biztos által vont történelmi párhuzamot. Leterme azonban a soros belga EU-elnökség képviseletében a csúcstalálkozóra érkezve arra helyezte a hangsúlyt, hogy az Európai Bizottság felelősséget visel az uniós normák betartatásáért, és ide értendő a személyek szabad mozgásának szabályszerű érvényesítése is.