2010. augusztus. 12. 14:04 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 12. 14:50 Világ

Tokióba hívták a Jobbikot

Nyolc európai szélsőjobboldali párt – közöttük a Jobbik – és egy japán nacionalista mozgalom képviselői tanácskoznak csütörtöktől a japán fővárosban.

Az Iszuikai japán mozgalom szervezte első ilyen jellegű tanácskozáson, amelynek fő témája az önazonossági válság és az elöregedés, Jean-Marie Le Pen, a francia Nemzeti Front (FN) elnöke, Adam Walker, a Brit Nemzeti Párt második számú vezetője, valamint hat másik európai ország – Ausztria, Belgium, Magyarország, Portugália, Románia és Spanyolország – szélsőjobboldali pártjainak képviselői vesznek részt. Az EU Observer szerint magyar részről a Jobbik képviselői vesznek részt a találkozón.

A legtöbb európai országtól eltérően Japánban nem működik szélsőjobboldali párt, csak nacionalista mozgalmak. A Kimura Micuhiro vezette, 1972-ben alapított Iszuikainak mintegy száz tagja van, és tagadja egyebek közt a japán császári hadseregnek tulajdonított, a második világháború előtt és alatt Ázsiában elkövetett kegyetlenkedések mértékét. Bruno Gollnisch, az FN alelnöke, aki szintén jelen van a tanácskozáson, „világpremiernek” nevezte az eseményt. „Sok európaival kapcsolatban állunk, de nincs mindannyiunknak kapcsolata Európán kívüli országokkal” – mondta. Gollnisch az európaiaktól „nagyban különböző országokkal való kultúrák közötti párbeszéd kezdetének” nevezte a tanácskozást. Megjegyezte, hogy Japán is hasonló gondokkal küzd: a lakosság elöregedésével és a nemzeti önazonosság válságával.

A tanácskozás képviselői szombaton ellátogatnak a Jaszukuni szentélybe, amely a Japánért elesett 2,5 millió katonának – köztük a szövetségesek által elítélt 14 háborús bűnösnek – állít emléket. Újságírói kérdésre válaszolva Le Pen megjegyezte, hogy a látogatással kapcsolatosan nincs komplexusa. „Nem zavar, hogy fejet hajtsak egy ellenlábas vagy ellenséges ország egykori harcosai előtt” – mondta. Hozzátette, hogy "háborús bűnös nem csak a legyőzöttek között van, hanem a győztesek között is”, felidézve a Hirosimára és Nagaszakira ledobott amerikai atombombák példáját.


 

Hirdetés