2010. július. 06. 11:26 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 06. 11:27 Világ

Tüntetők vették blokád alá az ENSZ épületét Srí Lankán

Az ENSZ colombói irodája előtt tüntető tömeg kedden nem engedte távozni az épületben dolgozó alkalmazottakat: a tiltakozók azt követelik a nemzetközi szervezettől, hogy hagyja abba a vizsgálatot, amely az emberi jogoknak a polgárháború végső szakaszában elkövetett megsértéseit veszi górcső alá Srí Lankán.

A több száz embert egy miniszter és buddhista szerzetesek vezetik. A tüntetők először megpróbáltak betörni az épületbe, majd úgy döntöttek, hogy inkább a két kijáratot torlaszolják el. A biztonsági kamerákat is lefestették, hogy később ne tudják azonosítani őket. Kijelentették, hogy csak akkor engedik ki az alkalmazottakat az épületből, ha az ENSZ visszahívja a kijelölt vizsgálóbizottságot. "A hadsereg mintaszerűen számolta fel a terrorizmust, a testület pedig nemzetközi bíróságok elé küldené katonáinkat és vezetőinket" - mondta a miniszter. "Nem hagyjuk, hogy ez megtörténjen." Felszólította az ország határain kívül élő Srí Lanka-iakat, hogy tartsanak hasonló tüntetéseket az ENSZ döntése ellen.

A szigetország kormánya mintegy 25 év harc után, 2009 májusában aratott döntő győzelmet a szakadár Tamil Tigrisek fölött. Az ENSZ becslései szerint a polgárháborúban mintegy 80-100 ezer ember vesztette életét, és hétezer tamil civilt öltek meg a harcok utolsó öt hónapjában. A kormány tagadja, hogy hadserege szándékosan civilek ellen fordította volna fegyvereit. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár júniusban háromfős bizottságot nevezett ki, amelynek feladata, hogy felderítse, megsértették-e az emberi jogokat a polgárháborúban. A szigetország saját bizottságot nevezett ki a polgárháborús visszaélések kivizsgálására, és szuverenitása megsértésének nyilvánította az ENSZ kezdeményezését.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.