Netanjahu jeruzsálemi találkozóra hívta Abbászt
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán személyes találkozóra hívta a Palesztin Hatóság elnökét, Mahmúd Abbászt Jeruzsálembe.
"Jeruzsálembe hívom Abu Mázent (Mahmúd Abbászt), és én is kész vagyok Rámalláhba (a Palesztin Hatóság székhelye) utazni" - mondta az izraeli kormányfő újságírók előtt.
Netanjahu azután invitálta beszélgetésre Abbászt, hogy találkozott a palesztin-izraeli közvetett tárgyalásokért felelős George Mitchell amerikai különmegbízottal. Mitchell csütörtökön a palesztin elnökkel folytat megbeszélést. Az izraeli és a palesztin fél május eleje óta folytat közvetett tárgyalásokat, a közvetlen tárgyalásokat a 2008. végi gázai övezeti izraeli offenzíva után befagyasztották.
"Remélem és bízom benne, hogy a Barack Obama amerikai elnökkel folytatandó jövő heti megbeszéléseim nagy részét az Izrael és a palesztinok közötti közvetlen tárgyalások haladéktalan újrakezdésének szenteljük" - tette hozzá Benjámin Netanjahu.
Közeledés Törökországgal is
Netanjahu megbízottja szerdán titkos tárgyalásokat folytatott Ahmet Davutoglu török külügyminiszterrel - jelentette az izraeli és a török média. A megbízott, Benjámin Ben-Eliézer ipar, kereskedelmi és munkaügyi miniszter Brüsszelben találkozott a török külügyek irányítójával - jelentette az NTV török televízió, míg a Kettes Csatorna izraeli televízió úgy tudja, hogy a találkozó Zürichben volt.
A találkozó enyhülést jelenthet a két ország kapcsolataiban, amelyek a gázai segélyflottilla elleni, kilenc török állampolgár életét követelő izraeli támadás után váltak feszültté.
"Nincs akadálya" a találkozónak
Benjámin Netanhaju hivatala közleményben tudatta: "Ben Eliézer tájékoztatta a miniszterelnököt a török félnek egy nem hivatalos találkozó megtartására vonatkozó javaslatáról. A kormányfő közölte: egy ilyen találkozónak nincs akadálya, miután az elmúlt hetekben több kezdeményezés történt a Törökországgal való érintkezésre".
Izrael, amely a fegyvercsempészés megakadályozása miatt szigorúan őrzi a Gázai övezet határait, védelmébe vette az önkéntes segélyflottilla elleni katonai akciót. A flottilla-ügy miatt tovább romlott a két egykori szövetséges közötti viszony. Ankara hazarendelte izraeli nagykövetét és lemondott három közös hadgyakorlatot.