2010. május. 28. 09:08 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 28. 09:17 Világ

Ausztrália a Nemzetközi Bírósághoz fordul a japán bálnavadászat miatt

Ausztrália a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordul az Antarktisz vizein folytatott japán bálnavadászat miatt.

Véget akarunk vetni "a tudomány álcájával" végzett, valójában kereskedelmi célú bálnavadászatnak - közölte pénteken Peter Garrett környezetvédelmi miniszter. Az ausztrál kormány azt akarja bizonyítani a Nemzetközi Bíróság előtt, hogy Japán tevékenysége nemzetközi szabályokat sért. Stephen Smith külügyminiszter leszögezte: a bírósági eljárás nem lesz káros hatással a kétoldalú kapcsolatokra, az ügyet "két barát közötti nézeteltérés független jogi rendezéseként" fogják fel.

Akamacu Hirotaka japán halászati miniszter sajnálkozását fejezte ki az ausztrál döntéssel kapcsolatban, és hangoztatta: a  Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) a tudományos célú bálnavadászat programját elfogadja. Japán ezt alapul véve fog érvelni.

Az IWC a két ország ellentététől függetlenül igyekszik megoldást találni a tengeri emlősök vadászatával kapcsolatos régóta húzódó vitára, annak ellenére, hogy ezeknek az állatoknak a vadászatára 25 éve moratóriumot vetettek ki. A szervezet elképzelése szerint engedélyeznék a bálnák kereskedelmi célú vadászatát, de csak szigorú kvóták közé szorítva. Christian Maquieira, a szervezet elnöke csütörtökön Washingtonban derűlátásának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a bizottság következő tanácskozásán, a jövő hónapban Marokkóban megoldás születik.

A legnagyobb bálnavadász országok, Japán, Norvégia és Izland bálnavadászai évente mintegy 2 ezer példányt szigonyoznak meg. Érvelésük szerint a tengerekben él annyi bálna, hogy folytathassák vadászatukat, a 88 államot tömörítő IWC tagjainak pedig hozzávetőleg fele támogatja őket. Ausztrália viszont déli vizeit a bálnák védett övezetévé nyilvánította, és már hosszú ideje lobbizik amellett, hogy tiltsák be a bálnavadászatot.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.