2010. május. 26. 16:24 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 26. 16:21 Világ

Barroso nem aggódik a belga EU-elnökség miatt

Nem kétséges, hogy a június 13-án parlamenti választásokat rendező Belgium kiválóan el tudja látni az év második felében esedékes soros EU-elnökségét - vélekedett szerdán Brüsszelben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

"Huszonhét tagállamunk van, működik a demokrácia, mindig tartanak valahol választásokat. Akkor aggódnék, ha nem tartanának" - válaszolt Barroso egy újságírói kérdésre, Yves Leterme ügyvezető belga miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Találkozójukon Leterme tájékoztatta Barrosót a belga elnökségi felkészülésről, a féléves időszak várható főbb prioritásairól. Ezek közül kiemelte - a gazdasági válságból fakadó kézenfekvő teendők, a pénzügyi piacok szabályozása, a szegénység elleni küzdelem mellett - az unió bővítési folyamatának a továbbvitelét is.

Belgium Spanyolországtól veszi át július elsején az EU rotációs elnökségét, majd az év végén Magyarországnak adja azt át. E három ország - úgynevezett triót alkotva - egymással szoros együttműködésben készült, illetve készül az elnökség ellátására. Leterme ugyanakkor a sajtótájékoztatón utalt arra: az országelnökségek jelentőségét valamelyest viszonylagossá tette az a tény, hogy a Lisszaboni Szerződés alapján tavaly megteremtették az Európai Tanács állandó elnöki posztját. Ezt a tisztséget történetesen az a Herman Van Rompuy tölti most be, aki Leterme két kormányfői időszaka között Belgium miniszterelnöke volt. A tagállamok csúcsvezetőinek tanácskozásain immár nem a soros országelnökség első embere, hanem Van Rompuy elnököl, miként a külügyminiszteri tanácskozások elnöklését is átvette a soros országelnökségtől az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki jelenleg a brit Catherine Ashton. 

Belgiumban tavasszal a flamand és a vallon népközösség ellentétei miatt felbomlott a kormánykoalíció, és egyes közvélemény-kutatások előrejelzése szerint várható a franciaajkú vallonokkal való kapcsolatokat minél inkább lazítani akaró - vagy akár a holland nyelvű Flandria teljes függetlenségére törekvő - radikális flamand pártok előretörése. Ez egyfelől sokakban aggodalmakat vált ki a belga szövetségi állam jövőjét illetően, másfelől pedig azt az eshetőséget vetíti előre, hogy a választások után hosszas, nagyon nehéz kormányalakítási tárgyalások kezdődnek, vagyis sokáig nem lesz stabil kormány.

Barroso azonban - arra a kérdésre válaszolva, amely ennek kapcsán a soros EU-elnökségre való belga alkalmasságot firtatta - felhívta a figyelmet arra, hogy Belgium Európa iránt az egyik leginkább elkötelezett EU-tag. Az Európai Bizottság elnökeként teljes mértékben megbízik a belga politikai elit, a közigazgatás és a diplomácia képességében, valamint tapasztalataiban - mondta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.