Világ MTI 2010. április. 22. 09:57

Az ENSZ beavatkozását kérnék a vörösingesek Thaiföldön

A thai hadsereg csütörtökön felszólította a Bangkok központjában összegyűlt ellenzékieket, hogy hagyják el az utcákat, "mert már nincs sok idő", és katonai művelet kezdődik a tömeg feloszlatására. A vörösingesek elutasították, hogy "a fegyverek árnyékában" tárgyaljanak a kormánnyal, és arra kérnék az ENSZ-t, küldjön békefenntartókat az országba.

A hadsereg egyik szóvivője arra figyelmeztetett, hogy a hatóságok határozottan fognak fellépni. "Nem akarjuk, hogy kockáztassák az életüket. Ha összecsapás lesz, eltévedt lövedékek esetleg eltalálják önöket" - mondta a szóvivő.

A kormány lemondását követelő vörösingesek ellenzéki mozgalmának egy csoportja elsáncolta magát a főváros egyik központi negyedében, és hétfő óta farkasszemet néz az állig felfegyverzett katonákkal. A thaiföldi rendfenntartók április 10-én már megpróbálták kiszorítani az ellenzékieket a belvárosból, de összecsapások törtek ki, amelyekben 25 ember - 19 civil, öt katona és egy japán újságíró - vesztette életét. Az összetűzésekben több mint 800-an megsebesültek.

Az ellenzékiek csütörtökön ismét elutasították, hogy a kormánnyal tárgyaljanak. "Nem tudunk tárgyalni, amikor fegyvert szegeznek ránk" - szögezte le a vörösingesek egyik vezetője. Közölte azt is, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak címzett levelet készülnek eljuttatni a világszervezet bangkoki képviseletére, amelyben nemzetközi beavatkozást kérnek. Kérésüket azzal indokolják, hogy a bangkoki kormányt erőszakot alkalmaz fegyvertelen tüntetőkkel szemben. A hadsereg szóvivője rosszul időzítettnek nevezte a bejelentést, hangsúlyozva, hogy thaiföldi belügyről van szó.

Az ország északkeleti részében fekvő Khonkenben, a vörösingesek fellegvárában szerda óta ezer tüntető akadályozza egy katonákat és hadianyagot szállító vonat mozgását, csütörtökre virradóra pedig ellenzékiek százai meggátolták három, katonákat szállító busz visszatérését a laktanyába.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.