Több esélyt adnak az LMP-nek, mint a Jobbiknak
Hosszabb távon az LMP-nek adnak nagyobb esélyt a „politikai túlélésre” a parlamentbe belépő két protestpárt közül azok a külföldi elemzők, akik szerint a Jobbik részben a Fidesz kiszorító stratégiája miatt előbb-utóbb felmorzsolódhat.
Néppárti reakció Brüsszelből |
Joseph Daul, az Európai Parlament néppárti képviselőcsoportjának frakcióvezetője hétfőn közleményben üdvözölte a Fidesz és a KDNP első fordulóbeli, nagyarányú választási győzelmét. A kereszténydemokrata frakcióvezető szerint az 53 százalékos, "elsöprő mértékű támogatás az Európai Unióban is példátlan". Joseph Daul szerint "a szocialista kormány szerinte "nemcsak gazdasági recesszióba vezette az országot, hanem szociális feszültségeket gerjesztett, és megrendítette a társadalomnak a politikába vetett bizalmát is". A "szocialista és liberális politikusok felszínre kerülő korrupciós botrányai szintén bizonyítják, hogy a magyar politika teljes megújulásra szorul" - írta a frakcióvezető. Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság vezető szóvivője - a testület szokásos napi sajtótájékoztatóján, kérdésre válaszolva - nem kívánta kommentálni a választási eredményt, azon belül a Jobbik térnyerését sem. Emlékeztetett arra, hogy a voksolásból egy forduló még hátravan. (MTI) |
A Fidesz földcsuszamlás-szerű választási győzelme nem nagy meglepetés, az előrejelzések magukért beszéltek – mondta a hvg.hu-nak Kai-Olaf Lang, a berlini Stiftung Wissenschaft und Politik visegrádi országokkal foglalkozó szakértője.
A közel kétharmados többség megszerzése kivételes felelősséget ró a Fideszre, amely a kormányalakítás után kétfrontos háborúra kényszerül majd egyrészt az MSZP-vel, másrészt pedig a Jobbikkal szemben.
A Fidesz Lang szerint megpróbálja majd oldalvonalra szorítani a fontos riválisává előlépett Jobbikot – hosszú távon esetleg akár azzal a stratégiával, hogy átveszi a szélsőjobboldalt lázban tartó célok némelyikét és ezzel jobbra tolódik.
"Sok múlik majd azon, hogy a Fidesz hogyan kezeli a Jobbik faktort" - mondta Lang, aki szerint a leendő Fidesz-kormány általi elszigetelés is elegendő lehet a Jobbik parlamenti marginalizálódásához, a párt jelentőségének csökkentéséhez. A Fidesz számára fontos, hogy a Jobbik alól olyan területeken - például a vidékfejlesztésben vagy a romakérdésben - húzza ki a szőnyeget, amelyek a választások előtt hívószónak számítottak szavazói között - mondta a hvg.hu tudósítójának Piotr Maciej Kaczyński, a brüsszeli Európai Politikai Tanulmányok Központja (CEPS) elemzője.
A Fidesz viszont tudatában van annak, hogy a Jobbikkal való bármilyen együttműködés – legyen az akár egy-egy témára vonatkozó alkalmi együttműködés sok szavazót elidegeníthet és akár az EU ellenzését is kiválthatja – írta a hvg.hu-nak a vasárnapi szavazás előtt Leila Butt, az Economist Intelligence Unit (EIU) közgazdásza. Ugyanakkor a legfontosabb gazdaságpolitikai döntésekhez – például a költségvetés felügyeletéhez és az ígért adócsökkentésekhez – a Fidesznek nem is lesz szüksége kétharmados többségre a parlamentben.
A korrupciós botrányok és a rossz gazdaságirányítás is erősítette a Jobbikot a magyarországi választások előtt – számoltak be külföldi gazdasági lapok a hazai parlamenti választások eredményeiről. A londoni lapok súlyos szocialista vereségként és határozott jobbratolódásként értékelték a magyarországi választások első fordulójának eredményeit.
A protestszavazatokkal a parlamentbe kerülő másik kispárt, az LMP Lang szerint „érdekes projekt”, amely hosszabb távon is sikerre számíthat, amennyiben az újdonság erején túl mást is tud ajánlani a nagyobb pártokból kiábrándult szavazóknak. Szerinte az LMP számára – amely már be is jelentette, hogy a választások második fordulójában egyetlen helyen sem lépteti vissza képviselőjelöltjét – veszélyt jelenthet viszont, ha a jövőben közeledni próbál az MSZP-hez, ez ugyanis megtörheti a nagypártoktól független megjelenését.
Lajčák: "ne szabjunk feltételeket a találkozók előtt" |
A valóság azt diktálja, hogy jó legyen a szlovák-magyar viszony - jelentette ki a magyar választás eredményét kommentálva Miroslav Lajčák. A pozsonyi Új Szó beszámolója szerint Szlovákia külügyminisztere azt reméli, a viszony és a két kormány közti kommunikáció pozitív lesz. "Én realista vagyok, és a valóság olyan, hogy a jó viszony szükségességét diktálja" - fogalmazott a szlovák diplomácia vezetője. Robert Fico kormányfő korábbi kijelentéseihez hasonlóan leszögezte, Szlovákia "bármikor, bárhol és bármiről" kész tárgyalni Magyarországgal. Lajčák a lap szerint szükségesnek tartja a kölcsönös párbeszédet és a konstruktív együttműködést. "Ez azt jelenti, hogy ne küldözgessünk egymásnak üzeneteket, ne szabjunk feltételeket a találkozók előtt, hanem hogy tárgyilagosan oldjuk meg a dolgokat, s hogy ne szerezzünk belpolitikai pontokat azzal, hogy egyik a másiknak bonyolítani fogja a viszonyt. Úgy vélem, történelmünk már megmutatta, hogy ez olyan út, amely nem vezet előre" - fogalmazott Lajčák. A külügyi tárcavezető Robert Ficio kijelentését - miszerint a kormányfő még a választások előtt kész találkozni az új magyar miniszterelnökkel - nagyon világos diplomáciai jelzésnek tekinti. (MTI) |