Tölgyessy: "A Fidesznek másképp kell politizálnia"
A Fidesznek másképp kell majd politizálnia, mint ahogy eddig tette, a Jobbik és a Fidesz között azonnal hatalmas harc kezdődik, Orbánnak villámgyorsan döntenie kell, hogy megmarad-e régi embereinél, vagy nyit-e középre a kormányalakítással. Azt is sürgősen meg kell határoznia, hogy egy súlyos csomaggal vág-e bele a kormányzásba, vagy a könnyebb indulást választja, és elhalasztja a jelentős lépéseket – fejtette ki Tölgyessy Péter a Kossuth rádió hétfő reggeli adásában.
Az első fordulóban eldőlt, hogy a Jobbik regionális párt maradt, és látszik, hogy vezetői csalódottak – emelte ki Tölgyessy Péter. A párt Budapesten még harmadik sem lett, eredménye a fővárosban hasonló a MIÉP korábbi eredményéhez. Vas megyében csak 12 százalékot hozott, javítani csak Északkelet-Magyarországon és Tiszántúlon tudott. A párt már eddig is hatalmas csapásokat kapott a Fidesztől, a Jobbik és a Fidesz között kemény háború várható. A párton belüli viták felerősödhetnek, sőt, szakadások sem elképzelhetetlenek. Ettől függetlenül, a Jobbik eleinte óriási erővel fogja számon kérni a Fidesz ígéreteit – jósolja az alkotmányjogász.
A szocialisták vezető gárdájának a nagy részére komoly egzisztenciális problémák várnak, hiszen az eddigi körülbelül kétszáz mandátum helyett körülbelül ötven mandátumot kapnak majd. Kezdetben nem az MSZP lesz majd az akcióképes ellenzék, hanem a Jobbik, miközben a szocialistákkal szemben megjelent a baloldalon egy komoly rivális, a Lehet Más a Politika is.
Az LMP bejelentheti igényét a baloldali vezetőpárti szerepre, de ehhez olyan témákban kell gondolati frissességet bizonyítania, amelyek egyelőre még idegenek tőle – jelentette ki Tölgyessy. Mint hozzátette: az MDF kiesésével az egykori reformközgazdászi gondolkodás is kapott egy hatalmas pofont. Mivel a párt átlépte az egy százalékot, jogosult maradt az állami támogatásra. „Ennek ellenére az MDF-nek valószínűleg vége, ezen az úton biztos nem lehet továbbmenni.”
A szavazás zárásakor kialakult mizéria oka Tölgyessy szerint egy szokásos magyar típushiba volt: a jogalkotók abból indultak ki, hogy mindenki, aki átjelentkezett, csalni akar, ezért egybe kell terelni őket, minél több akadályt állítani eléjük. Ugyanakkor nem gondoltak bele abba, mi lesz ennek a következménye. Az alkotmányjogász a választási testületekben kialakult vitát is klasszikus magyar jelenségnek tartja, amikor nem megoldani akarják a problémát, hanem tovább bonyolítani, miközben egyszerűen nem tudnak mit kezdeni a személyes felelősséggel – fejtegette.
hvg.hu/mr1-kossuth.hu