Fico újból tiltakozásra szólította fel Gasparovicot
Robert Fico szlovák kormányfő újra felszólította Ivan Gasparovic köztársasági elnököt, hogy fejezze ki tiltakozását Sólyom Lászlónak a Vajdaságban elhangzott kijelentése ellen, miszerint a szlovákiai magyar diákoknak is idegen nyelvként kellene tanulniuk a többségi szlovák nemzet nyelvét.
"Ez helytelen beavatkozás a Szlovák Köztársaság belügyeibe, kísérlet arra, hogy gyengítse a Szlovák Köztársaság magyar nemzetiségű állampolgárainak viszonyát államukhoz, a Szlovák Köztársasághoz" - jelentette ki a szlovák miniszterelnök szerdán Pozsonyban, amikor az államfővel és a parlament elnökével való találkozón kormánya négyévi munkáját értékelte. "A jelenlegi kormány kisebbségi politikája Szlovákiában továbbra is megfelel a magas európai színvonalnak" - szögezte le Fico, aki beszédében részletesen sem a szlovákiai magyar kisebbséggel, sem a szlovák-magyar viszonnyal nem foglalkozott.
Értékelő beszédében Fico dicsérte az általa vezetett kormány munkáját, eredményeit, s élesen bírálta az előd, a Mikulás Dzurinda vezette kormányzat nyolc évét. "Szlovákia 2006-ban elhagyta a gyenge állam és az individualizmus elveit, s áttért az erős állam és a szolidaritás elveire" - szögezte le a kormányfő. Szerinte a júniusi parlamenti választásokon könnyű helyzetben lesz a szlovák állampolgár, mert tudni fogja, mit jelent a nyolcéves jobboldali kormányzás, és mit a négyéves "erős szociáldemokrata elemű" kormányzás. Szerinte a nyolcéves jobboldali kormányzat (1998-2006) alatt gyengült a lakosság létbiztonsága, romlott a leggyengébbek helyzete, privatizálták az állami vagyont és felszabadították az árakat, míg a mostani kormány idején (2006-2010) megerősödött a "szociális állam és a szolidaritás."
Fico beismerte: kormánya idején is történtek hibák, de ezekből mindig levonták a tanulságokat. "Nem emlékszem, hogy valamikor megtörtént volna, hogy a koalíciós partnertől elvették a tárcát" - jelentette ki Fico arra célozva, hogy a közelmúltban többszöri minisztercsere után elvette a környezetvédelmi tárcát a Szlovák Nemzeti Párttól (SNS). Mindezek ellenére a koalíciós együttműködést az SNS-el és a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal (HZDS) jónak minősítette.