2010. március. 03. 13:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 03. 13:40 Világ

Közzétette új, tíz évre szóló gazdaságstratégiai javaslatát az EU

A válság utáni világrendre való felkészülés jegyében szerdán José Manuel Barroso bizottsági elnök közzétette az Unió 2020-ig esedékes versenyképességi terveit. A tervezet sarokpontjai megegyeznek a lisszaboni stratégiával, a Bizottság reményei szerint azonban a következő évtizedben sikerül érdemi változtatásokra rávenni a tagállamokat a célok tényleges megvalósulása érdekében.

A munkaképes korú lakosság 75 százalékának foglalkoztatása, az uniós GDP 3 százalékának kutatásra és fejlesztésre fordítása, a 2020-as klímacélok elérése, a korai iskolaelhagyók arányának tíz százalék alá csökkentése és a diplomások arányának legalább 40 százalékra emelése, valamint a szegénységi küszöb alatt élők számának 20 millióval történő csökkentése - képezi az Európai Bizottság szerdán közzétett 2020-as versenyképességi stratégia tervezetének gerincét. Az 2010-ig érvényben lévő úgynevezett lisszaboni stratégia utódjaként készülő javaslat nagy vonalaiban majdnem teljesen megegyezik az eddigi célokkal, amelyek elérését részben az irracionális tervek, részben a válság nyomán kialakult körülmények lehetetlenné tették.

José Manuel Barroso bizottsági elnök a lisszaboni stratégia kudarcára reflektálva közölte, annyi célt határoztak meg benne, hogy a számukat sem tudja, sőt, talán senki nem tudja. Az új tervezet kapcsán hozzátette, a 2020-as javaslat az európai gazdaság megfelelő pályára állítását hivatott elérni. Szerinte a válság olyan alapvető hibákat és fenntarthatatlan trendeket hozott felszínre, amelyekkel mindenképp szembe kell nézni a mostani tervek vitája és kidolgozása során.

“Új gazdasági modellt kell felépítenünk, amely a tudásalapú társadalmakra, a magas foglalkoztatottsági mutatókra és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákra való átállásra alapul”- mondta Barroso.

A Bizottság szerint az eddigi stratégia kudarca úgy kerülhető el leginkább, ha csak néhány fő célra koncentrál Európa, és azokat előbb a Tanácsban fogadtatja el a tagállamokkal, majd a közös feladatokat tagállami szintre elosztva ösztönzi cselekvésre a Huszonheteket.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.