Új amerikai nagykövet: jelentős lépés lesz hazánknak a Nabucco-vezeték
A Nabucco-gázvezeték megépülése jelentős fejlemény lesz Magyarország számára a biztonságos energiaellátás szempontjából - jelentette ki kedden a Budapesten akkreditált új amerikai nagykövet.
"A Nabucco-projekt egyértelműen jelentős lépés lesz Magyarország számára afelé, hogy hosszú távon biztosítsa a stabil és biztonságos energiaellátást" - mondta Eleni Tsakopoulos-Kounalakis nagykövet az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén. Ez volt az új nagykövet első nyilvános szereplése, amióta idén januárban átadta megbízólevelét Sólyom László államfőnek. A diplomata előadásában elmondta, Washington "elismeréssel adózik" Magyarországnak, amiért - mint mondta - Budapest kulcsszerepet játszik a Nabucco-projekt előmozdításában.
Németh Zsolt (Fidesz), a külügyi bizottság elnöke kijelentette: Magyarország fontosnak tartaná, ha az Egyesült Államok "üzletileg és közvetlenül megjelenne" a Nabucco-gázvezeték projektjében. Az Európai Unió országai által támogatott Nabucco-terv lényege, hogy elkerüli Oroszországot, így csökkentené Nyugat-Európa függőségét az orosz gázmonopóliumtól. A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco-csővezeték összesen 3300 kilométer hosszú lesz, a beruházás költsége 7,9 milliárd eurót tesz ki. A vezeték áthalad Magyarországon, de kikerüli Ukrajnát. A Nabucco-vezeték kiépítésében a Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt. A földgáz szállítása várhatóan 2014-2015-ben kezdődhet meg a vezetéken, amelynek maximális kapacitása 2020-ra épül ki, akkor 31 milliárd köbméter földgázt szállíthatnak majd a Nabuccón keresztül.
Eleni Tsakopoulos-Kounalakis előadásában egyébként ígéretet tett arra, hogy igyekszik új kereskedelmi és befektetési lehetőségeket teremteni Magyarországon az amerikai vállalatok számára. A nagykövet nagyon értékesnek nevezte Magyarország afganisztáni szerepvállalását. Megemlítette, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök decemberben Washingtonban Joe Biden amerikai alelnökkel tartott találkozóján felajánlotta: Magyarország további 200 katonát küld Afganisztánba. Németh Zsolt erre utalva azt mondta, "nem látjuk, azokat a költségvetési forrásokat", amelyekből ezt a csapaterősítést végre lehet hajtani.
Az amerikai diplomata előadásában kitért a washingtoni külpolitika szempontjából fontos aktuális ügyekre. Azt mondta, "pragmatikus" az amerikai-orosz viszony; vannak ügyek, amelyekben eltér Washington és Moszkva véleménye, de, mint mondta, "dolgozni fogunk annak érdekében, hogy haladást érjünk el, ahol tudunk". Iránnal kapcsolatban az amerikai nagykövet úgy fogalmazott, "eljött az ideje" annak, hogy nyomást gyakoroljanak az iszlám köztársaságra, és ezt szavai szerint "legjobban az ENSZ Biztonsági Tanácsának egy új lépésével lehet elérni". A nagykövet ugyanakkor hozzáfűzte: "előfordulhat, hogy egy ENSZ-akció sem elégséges ahhoz, hogy meggyőzze Iránt az irányváltás szükségességéről".
A görög származású Eleni Tsakopoulos-Kounalakist októberben jelölte Barack Obama amerikai elnök a nagyköveti posztra. Az üzletasszony Kalifornia állam egyik legnagyobb ingatlanfejlesztési cége, az AKT Development Corporation elnöke, egyszersmind az amerikai görög közösség ismert aktivistája. A nagyköveti jelölését követő novemberi kongresszusi meghallgatáson kifejtette: központi szerepet szán tevékenységében a gazdasági és energiaügyi kérdéseknek. Az Egyesült Államok előző budapesti nagykövete, April Foley 2009. április 7-ig látta el diplomáciai megbízatását.