2009. december. 14. 19:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 14. 18:57 Itthon

Elfogadták a Nabucco-bizottság jelentését

Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő eseti bizottság 2009. július-december közötti tevékenységéről szóló jelentését. A képviselők az erről szóló határozatot 352 igen szavazattal, egyhangúlag fogadták el.

A parlament a határozatban vállalta, hogy továbbra is alapvető fontosságúnak tartja a Nabucco földgázvezeték mielőbbi megépítését az ország energiaellátásának biztosítása, és az egyoldalú importfüggőség csökkentése érdekében.

Az Országgyűlés emellett felkéri a kormányt, hogy tegyen meg mindent a Nabucco projekt úgynevezett projekttámogatási megállapodásának mihamarabbi megkötése, illetve a projekt kiemelt beruházássá minősítése érdekében. A honatyák a határozatban egy európai koordinátor kijelölését is javasolják, aki összefoghatná a gázvezeték építésével kapcsolatos feladatokat, valamint megjeleníthetné az egységes európai elkötelezettséget.

Az elfogadott határozati javaslat indoklása szerint Magyarország a Nabucco projektben eddig is kezdeményezőként lépett fel, és magára vállalta, hogy az államközi megállapodások előkészítését koordinálja, valamint Bayer Mihály személyében Nabucco utazó nagykövetet nevezett ki, akinek munkája jelentősen hozzájárul a beruházás sikeréhez.

A Nabucco gázvezeték tervezett hossza 3 300 kilométer, amelyből mintegy 500 kilométer érintheti Magyarországot. A teljes beruházás becsült költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró. A földgáz szállítása várhatóan 2014-2015-ben kezdődhet meg a vezetéken, aminek maximális kapacitása 2020-ra épül ki.

Hirdetés
hvg360 Nyusztay Máté 2025. május. 11. 19:30

Most ért be Elon Musk törleszkedése: Trump beszántaná a NASA-t és tálcán kínálná fel a Holdat Kínának

Vártuk, mégsem sejtettük, hogy ennyire drámai lesz, amikor a Trump-Musk-dodzsem ámokfutása eléri az amerikai űrkutatást is. Az egy dolog, hogy megtizedelnék a NASA-t, kukáznák a középtávú holdprogramot, a Nemzetközi Űrállomást, továbbá az egyetlen űrhajót, amit a NASA végre ki tudott izzadni – csakhogy félő, hogy ezzel gyakorlatilag átpasszolják az USA űrbeli dominanciáját Kínának.