Elítélő határozatot hozott Irán ellen a NAÜ
Elítélő határozatot hozott Irán ellen pénteken a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsa az iszlám köztársaság atomprogramja miatt - közölték diplomáciai források.
A 35 tagú testület 34 jelen lévő tagja közül 25 igennel, három nemmel szavazott az iráni atomprogrammal foglalkozó hat hatalom - az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország - határozati javaslatára, hatan tartózkodtak.
A határozat azt kifogásolja, hogy Irán titokban újabb urándúsító üzem építésébe kezdett, amiről csak szeptemberben adott tájékoztatást. A kormányzótanács követelte, hogy Teherán azonnal függessze fel a Kom melletti erdőségekben folyó építkezést. Teherán amerikai kémműhold-felvételek miatt kényszerült annak elismerésére, hogy 2007-ben urándúsító üzem építésébe fogott.
A hatok javaslatára a kormányzótanács felszólította Iránt arra is, hogy nyilvánítsa ki: nem fog bele olyan nukleáris berendezés létesítésébe, amelyről előzőleg nem értesíti a NAÜ-t. A tanács megállapítása szerint továbbra sem nyert megerősítést, hogy az iráni atomprogram kizárólag békés célokat szolgál. A testület komoly aggodalmát fejezte ki, hogy az ázsiai ország titokban katonai rendeltetésű nukleáris fejlesztéseket folytat.
A NAÜ négy év elteltével hozott ismét határozatot az iráni atomprogrammal kapcsolatban. A dokumentumot a BT elé terjesztik. A hatok tervezetét Venezuela, Malajzia és Kuba ellenezte.
A szavazás után Ali Asgar Szoltaníje, a NAÜ mellé akkreditált iráni képviselő úgy vélekedett, hogy a határozat nemcsak haszontalan a jelenlegi helyzet javítása szempontjából, de veszélybe sodorja azokat a feltételeket is, amelyek elengedhetetlenül szükségesek az Irán és a vele tárgyaló hatalmak közötti egyetértéshez.