Andor László a foglalkoztatási biztosi posztot kaphatja
A BruxInfo úgy értesült, hogy a foglalkoztatási, szociális és esélyegyenlőségi portfóliót ajánlja fel a magyar biztosnak José Manuel Barroso bizottsági elnök, aki egyesek szerint nem akarja új tagállam képviselőjének kezébe adni a kényesebb regionális politikai szaktárcát.
Barroso akár már pénteken nyilvánosságra hozhatja döntését a tárcák elosztásáról. Úgy tűnik, hogy a várakozásokkal ellentétben mégsem a regionális politikai tárcát kapja majd Magyarország képviselője a következő Európai Bizottságban. A BruxInfo úgy értesült, hogy José Manuel Barroso – aki csütörtökön Andor Lászlóval is találkozott – a foglalkoztatási és szociális portfoliót ajánlotta fel a magyar biztosjelöltnek. Brüsszelben sokan arra számítanak, hogy a Bizottság elnöke nagyon rövid időn belül, már pénteken közzéteszi a tárcák elosztására vonatkozó tervét.
Hírek szerint a lista elkészült, ám – mint arra diplomaták figyelmeztetnek – közzététele előtt még módosulhat, ha egyik vagy másik ország nem fogadja el a számára kijelölt szakterületet. Erős tiltakozások esetén ugyanis elképzelhető, hogy Barrosónak meg kellene cserélnie egyes tárcákat és ez a magyar jelöltnek felajánlandó portfoliót is érintheti, ezért a döntés még nem tekinthető véglegesnek. A Bizottság elnöke csütörtökön egyébként sorra fogadta hivatalában a biztosjelölteket.
Ha mégsem Andor László kapja a kormány által preferált regionális politikai területet, annak brüsszeli megfigyelők szerint az az oka, hogy a Bizottság elnöke nem akarja új tagállam képviselőjének kezébe adni a közelgő költségvetési tárgyalások miatt kényesnek számító tárcát. Bár a foglalkoztatási tárcának is van köze a regionális politikához – miután a kisebbik strukturális alap, az Európai Szociális Alap ezt a területet felügyelő biztos hatáskörébe tartozik –, alapvetően tagállami kompetenciába tartozó politikáról van szó. A kohéziós (regionális) politikát ezért is általában fajsúlyosabb portfoliónak tartják, mint a foglalkoztatási és szociális politikát.
Egyes diplomáciai források szerint a kohéziós politikai biztos posztjára könnyen Johannes Hahn, az osztrák jelölt lehet a befutó. Ezt a benyomást erősítheti az is, hogy Hahn a Barrosóval tartott találkozót követően az osztrák sajtónak négy lehetséges területről beszélt, és ezek egyike a kutatási politika, az oktatás és a környezetvédelem mellett a regionális politika. Hahn jelentőségteljesen azt is hozzáfűzte, hogy miközben a környezetvédelem terén nem mozog túl otthonosan, a regionális politika területén ezzel szemben sokéves tapasztalatai vannak.
További információ, hogy a nagyon kelendő energiaügyi tárca jó eséllyel a német Günther Öttingernek juthat. A Die Welt című lap ezt az értesülését – a forrás megjelölése nélkül -, hogy Oettinger, aki jelenleg Baden-Württemberg tartomány miniszterelnöke, Brüsszelben egyeztetett José Manuel Barrosóval, az EU-bizottság elnökével.
Hivatalos helyről nem kommentálták a Die Welt értesülését. Oettinger elmondta a találkozó előtt, hogy érvényben van egy megállapodás arról, hogy nem nyilatkoznak a sajtónak.
A Die Welt úgy tudja, a dán Conni Hedegaard lesz az éghajlatvédelmi kérdésekkel foglalkozó biztos, és az eddigi bővítési biztos, a finn Olli Rehn lesz a gazdája a gazdaság és a pénzügyek területének. A luxemburgi Viviane Reding – aki eddig a távközlésért felelt – igazságügyi biztos lehet a német lap szerint. A spanyol Joaquín Almunia pedig versenyügyi biztos lesz az új összetételű Európai Bizottságban – írta internetes kiadásában a Die Welt.
A biztosjelöltek névsora
Ausztria: Johannes Hahn
Belgium: Karel de Gucht (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Bulgária: Rumiana Zseleva
Ciprus: Andrulla Vasziliu (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Csehország. Stefan Füle
Dánia: Connie Hedegaard
Észtország: Siim Kallas (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Franciaország: Michel Barnier
Finnország: Olli Rehn
Görögország: Maria Damanaki
Hollandia: Neelie Kroes (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Írország: Máire Geoghegan-Quinn
Lengyelország: Janusz Lewandowski
Lettország: Andris Piebalgs (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Litvánia: Algirdas Semeta (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Luxemburg: Viviane Reding (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Magyarország: Andor László
Málta: John Dalli
Németország: Günther Öttinger
Nagy-Britannia: Catherine Ashton (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Olaszország: Antonio Tajani (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Portugália: José Manuel Barroso (elnök, újráz)
Románia: Dacian Ciolos
Spanyolország: Joaquín Almunia (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Svédország: Cecilia Malmström
Szlovákia: Maros Sefcovic (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)
Szlovénia: Janez Potocnik (a jelenlegi Bizottságnak is tagja)