2009. október. 31. 15:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 31. 14:58 Világ

Gorbacsov: a kapitalizmusnak is peresztrojkára van szüksége

A kapitalizmusnak is "peresztrojkára" van szüksége, mert a világ a kelet-európai rendszerváltások óta sem lett igazságosabb - írta szombaton Londonban megjelent cikkében Mihail Gorbacsov.

A Szovjetunió egykori vezetője, aki a berlini fal leomlásának huszadik évfordulója alkalmából írt visszatekintő elemzést a The Guardian című vezető baloldali brit napilapban, leszögezi: a múlt század politikusai, őt is beleértve, büszkék lehetnek arra, hogy sikerült elkerülni a termonukleáris háborút. A világ azonban sok millió ember számára ma sem biztonságosabb, mint akkor volt, megszámlálhatatlan új helyi konfliktus, etnikai és vallási háborúk szednek rengeteg áldozatot.

Gorbacsov szerint egyértelműen a politikusok új nemzedékének irracionális magatartására és felelőtlenségére vall, hogy számos országban a védelmi kiadások ma nagyobbak, mint a hidegháború éveiben, és megint az erős kéz taktikája a konfliktuskezelés bevett módszere.

Oroszország és a többi volt kommunista ország társadalmi problémái bizonyítják, hogy a központosított gazdaság és a bürokratikus tervrendszer elhibázott modelljének feladása önmagában nem elégséges, és nem garantálja sem az adott országok globális versenyképességét, sem a társadalmi igazságosság elvének tiszteletben tartását vagy a lakosság méltó életszínvonalának megteremtését - írta a volt szovjet vezető a brit lapban.

Mihail Gorbacsov szerint a XX. század ünneplésre érdemes vívmánya a totalitárius ideológiák bukása, különösen azoké, amelyek utópisztikus hiedelmekre épültek. Mindazonáltal gyorsan új ideológiák lépnek a régiek helyébe, keleten és nyugaton egyaránt. Ma már sokan elfelejtik azt is, hogy a berlini fal leomlása nem a globális változások oka volt, hanem jórészt azoknak a mély, össznépi reformmozgalmaknak a következménye, amelyek keleten, mindenekelőtt a Szovjetunióban kezdődtek - áll a cikkben.

Az elemzés szerint annak felismerése után, hogy a bolsevik kísérlet évtizedei történelmi zsákutcába vezették a szovjet társadalmat, erőteljes demokratikus reformimpulzus alakult ki a szovjet peresztrojka formájában, amelyet azután a többi kelet-európai ország is átvehetett.

Hamarosan azonban világossá vált annak kockázata is, hogy a nyugati kapitalizmus, amely - megszabadulván régi ellenségétől - vitathatatlan győztesnek és a globális haladás megtestesítőjének képzelte magát, szintén történelmi zsákutcába vezetheti a világot. A mostani globális gazdasági válság kellett a világra egyetlen lehetséges modellként ráerőltetett jelenlegi nyugati fejlődési út szervi hibáinak feltárásához.

A válság felfedte azt is, hogy nemcsak a bürokratikus szocializmus, hanem az ultraliberális kapitalizmus is alapvető demokratikus reformokra, peresztrojkára szorul - áll Mihail Gorbacsov írásában.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.