Horvátország jövőre lezárhatja uniós csatlakozási tárgyalásait
Az Európai Bizottság szerdán várható országjelentése szerint Horvátország 2010-ben lezárhatja a csatlakozási tárgyalásait Brüsszellel - tudta meg a Reuters kiszivárogtatott bizottsági dokumentumokból.
Amennyiben Zágráb időben teljesíti az összes fontosabb feltételt, a csatlakozási tárgyalásokat - ide értendőek az átmeneti rendelkezések is -, 2010-ben lezárhatja az összes tárgyalási fejezetet - derül ki a Reuters által a megjelenés előtt megszerzett országjelentésekből.
A Bizottság minden évben közzéteszi az Unióba tartó vagy ahhoz közeledő országokról szóló országbeszámolóit, melyekben sorra veszi a közeledésben elért eredményeket, a csatlakozás előtt álló akadályokat, de kitér a korrupciós helyzetre, az EU-val való együttműködésre ész igazságszolgáltatás állapotára is.
Horvátországról, mely szakértők szerint 2012-ben válhat az Unió 28 tagállamává, pontos belépési dátumot nem közöl a jelentés, ellenben leszögezi, hogy a horvát kormánynak javítania kell a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcán, lendületet kell adnia az igazságszolgáltatási rendszer fejlesztésének, és fokoznia kell együttműködését a hágai nemzetközi törvényszékkel.
A szöveg fontos újdonsága, hogy pénzügyi csomagot biztosít az Unió a horvátoknak, melyben a regionális fejlesztési alapokat és az agrártámogatásokat számszerűsítik majd.
Törökország uniós közeledése kapcsán a már számtalanszor hangoztatott gyorsított reformok szükségességét említi megint a szöveg. Eszerint Ankarának a nyilvánosság ( a szólás- és a média szabadsága) a vallásszabadság, a hadsereg polgári kontrollja és a nők jogai terén kell fejlődést mutatnia. Továbbra is napirenden van azonban a török közeledés kapcsán a ciprusi ellentétek megnyugtató rendezése, melynek fontosságára újfent felhívja a figyelmet a Bizottság.
A csatlakozási kérelmét nyáron beadó Izland, mely elsősorban a gazdasági válság miatt kénytelen az EU-hoz közeledni, várhatóan gyorsan halad majd előre a tárgyalások során, leginkább mert jogrendszere és gazdasága igen nagy hasonlóságot mutat az európai standardokkal, ráadásul már most is tagja a schengeni övezetnek és az egységes európai piacnak. „A Bizottság figyelembe fogja venni ezeket a szempontokat véleménye kialakításakor” – teszi hozzá a Reuters által ismertetett tervezet.