2009. október. 05. 14:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 09. 08:13 Világ

Hazaindul a magyar mentőcsapat Indonéziából

Vidéken is befejezték a túlélők utáni kutatást hétfőn reggel a földrengés sújtotta nyugati-indonéziai Szumátrán; az indonéz kormány úgy döntött: nem kéri tovább a külföldi mentőcsapatok segítségét, így a magyarok is hazaindulnak.

A mentés helyett mostantól a túlélők megsegítésére összpontosítanak, dacolva a munkálatokat súlyosan akadályozó viharos esőkkel.

"A víz és élelem nélkül a romok alatt rekedteknek ennyi idő után már nincsenek túlélési esélyeik - mondta Gagah Prakoso, az indonéz katasztrófavédelmi hivatal szóvivője. - Ezért inkább felgyorsítjuk a holttestek keresését, és buldózerekkel takarítjuk el a romokat."

Révész Szilvia, a magyar Baptista Szeretetszolgálat kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy Rescue 24 elnevezésű egységük most már a hazatérésre készül, s jelenleg a különgép szervezése folyik.

Már korábban befejezte a munkát a magyar katasztrófaelhárítók speciális mentőcsapata. Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője vasárnap közölte: csoportjuk a hétfői nap folyamán "kiköltözik" a helyi repülőtérre, s várhatóan kedden indul haza a német mentőegységgel együtt.

A múlt szerdai, 7,6-os erősségű fölmozgásnak az ENSZ szerint 1100 halálos áldozata volt, a jakartai kormány 603-ra teszi a halottak számát.

Ignacio León, az ENSZ indonéziai segélyhivatalának vezetője is arról beszélt, hogy most már inkább a segélyezésben támogatják a kormányt. Aburizal Bakrie népjóléti miniszter újságíróknak azt mondta, mintegy 600 millió dollár kell az infrastruktúra helyreállítására - korábban 400 millióra becsülte a szükséges összeget, de az emelkedett, amint a katasztrófa mértéke világossá vált.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.