2009. szeptember. 07. 11:14 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 07. 11:25 Világ

Németország magyarázkodhat a civilekkel végző bombázás miatt

Több fronton is magyarázkodásra kényszerült hétfőn a német kormány az elmúlt heti észak-afganisztáni - a Bundeswehr helyi kontingensének utasítására végrehajtott - NATO-légicsapás miatt.

A hivatalosan a tálib erők, illetve az általuk elrabolt üzemanyag-szállító járművek elleni támadás a hírek szerint számos polgári áldozatot is követelt, amit a német védelmi minisztérium az ellentétes állítások ellenére eddig cáfolt. Hétfőn azonban már visszakozott Franz Josef Jung védelmi miniszter, a ZDF televízióban nem zárva ki, hogy lehettek civil áldozatok is. A miniszter most úgy fogalmazott, hogy az áldozatok többsége tálib volt.

A német védelmi minisztérium, illetve a Bundeswehr ellen rendkívül súlyos vádak hangzottak el több uniós tagállam - elsősorban Franciaország, Spanyolország és Luxemburg - részéről. Bernard Kouchner francia külügyminiszter a Bundeswehr parancsára indított támadást súlyos hibának, José Luis Zapatero spanyol miniszterelnök pedig elfogadhatatlannak nevezte. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a Die Welt című lapnak adott hétfői nyilatkozatában azt hangoztatta: a legpontosabban ki kell dolgozni azokat a szabályokat, amelyek világosan rögzítik, hogy a NATO milyen körülmények között hajthat végre légicsapásokat Afganisztánban. "Nem azért vagyunk ott, hogy elfoglaljuk az országot, hanem azért, hogy segítsünk és közreműködjünk a demokrácia megteremtésében" - tette hozzá.

A berlini védelmi minisztérium hétfőn nyilatkozatban utasította vissza az uniós partnerek bírálatait. Christian Schmidt államtitkár kijelentette: minisztériumát irritálják a szövetségesek "elsietett következtetései", hiszen még nem fejeződött be a vizsgálat.

Értesülések szerint Berlinnek a légicsapás kapcsán nem csupán uniós szövetségeseivel gyűlt meg a baja. Az afganisztáni nemzetközi biztonsági erő (ISAF) vezetői és több magas rangú NATO-képviselő is élesen bírálta a péntek hajnali támadást kikényszerítő kunduzi Bundeswehr-vezetést. A vád szerint a német
kontingens irányítói nem tájékozódtak megfelelően a csapás előtt. Így egyebek köz.-ött elhangzottak olyan állítások, hogy a Bundeswehr információt egyetlen - és mpóú




egbízhatatlan - forrásból szerezte. A berlini védelmi minisztérium ezt is cáfolta, megerősítve azt a korábbi állítását: több forrásból is olyan értesülésekkel rendelkezett, amelyek szerint a tálibok a két üzemanyag-szállító jármű elrablásával nagyszabású németellenes támadást terveztek.

Végezetül a harmadik frontot a német kormány önmaga ellen nyitotta a belpolitikában, mégpedig alig három héttel az országos parlamenti választások előtt. Az ellenzéki pártok követelésére a Bundestag kedden rendkívüli ülésen foglalkozik a Kunduzban történtekkel.


Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.