NATO: az afgán lázadók az elnökválasztást akarják megtorpedózni
Az afgán lázadók fokozott terrortevékenysége annak tudható be, hogy meg akarják torpedózni az augusztus 20-ra kiírt elnökválasztást, el akarják rettenteni a lakosságot a részvételtől - állapították meg az Észak-atlanti Tanács keddi brüsszeli ülésén.
A tanácskozáson - amelyen most először elnökölt Anders Fogh Rasmussen, az új NATO-főtitkár - az illetékes katonai vezetők tájékoztatást adtak a NATO-hoz akkreditált tagországbeli nagyköveteknek az afganisztáni fejleményekről. Diplomaták közlése szerint úgy értékelték a lázadók tevékenységének fokozódását, hogy annak célja kifejezetten a választás lebonyolításának ellehetetlenítése.
Kovács István magyar NATO-nagykövet az MTI-nek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az elnökválasztás előtti hónapokban tapasztalt, szaporodó ellenséges cselekmények alapján nem lehet képet alkotni arról, miként alakul majd a következő két-három évben a közép-ázsiai ország helyzete. Megjegyezte, hogy a NATO igyekszik segíteni a választás biztonságos lebonyolítását, de magát a választási folyamatot az afgán polgári hatóságok irányítják.
A nagykövet elmondta, hogy az Észak-atlanti Tanács ülésén Rasmussen vázolta hivatali tevékenységének tervezett prioritásait. Ezek közt az első helyen áll az afganisztáni kérdés, de szintén kiemelt témakör az Oroszországhoz fűződő viszony, a koszovói NATO-erő létszámának csökkentése, a mediterrán térséggel való kapcsolatok szorosabbra fűzése, a NATO új stratégiai koncepciójának kialakítása, a haderőreform, illetve új prioritásként a tengeri kalózok elleni küzdelem.
Kovács István közölte, hogy Rasmussen a haderőreformról szólva a katonai képességek felhasználásának hatékony és pénzkímélő módszerére jó példaként említette a több NATO-tagország által közösen vállalt légi szállítási programot, a C-17-es órás szállítógépek közös beszerzését. Magyarország is részese a programnak, és a szállítási kapacitás bázisa a pápai repülőtér.
A magyar NATO-nagykövet - mint arról az MTI-t tájékoztatta - a hivatalba lépett új főtitkárt üdvözölve és szavaira reagálva kiemelte a Nyugat-Balkán különös fontosságát. Elmondta, hogy a térség stabilitására kiemelt módon kell ügyelni, amíg az ottani országok nem válnak NATO-, illetve EU-taggá. Megjegyezte, hogy a koszovói NATO-erők fokozatos csökkentésében is minden egyes lépést csak akkor szabad megtenni, amikor a folyamatos helyzetelemzés alapján ez nyugodtan megtehető.