Újabb külföldi katonák estek el Afganisztánban
Hét katonát vesztettek a szövetséges erők a hétvégén Afganisztánban; szombaton három amerikai és egy francia, vasárnap pedig újabb három amerikai katona esett.
A közel nyolc évvel ezelőtt kezdődött háborúban a július volt a legrosszabb hónapja a külföldi erőknek: legalább 71 katona vesztette életét, köztük 41 amerikai és 22 brit, amivel minden korábbi rekord megdőlt. Szombaton a három amerikai katonával út menti pokolgép végzett a déli országrészben, egy francia pedig tűzharcban esett el Kabultól északra. Az amerikaiak őrjáraton voltak Kandahár tartományban.
Vasárnap Kelet-Afganisztánban ért támadás egy amerikai járőrt, miután pokolgép robbant járművük mellett. A kibontakozott tűzharcban három amerikai halt meg - közölte Christine Sidenstricker korvettkapitány, amerikai katonai szóvivő.
Az elesett francia katona egy 230 fős, afgánokkal közös alakulat tagja volt; az egységet egy völgyben érte támadás. Két francia megsebesült a több mint egy órán át tartó összecsapásban. Franciaország 2900 katonát állomásoztat Afganisztánban. A tálib uralom megdöntése óta, vagyis nyolc év alatt összesen 29 francia katona esett el a közép-ázsiai országban.
Az utóbbi hetekben fokozódott az erőszak Afganisztán több részén is, miután a brit és az amerikai kontingens július elején nagyszabású műveletbe kezdett, hogy biztonságot teremtsen a déli Hilmend tartományban. A tartományban ádáz harcok dúlnak a nemzetközi erő, a velük szövetséges afgán kormánycsapatok, illetve a másik oldalról a tálibok mozgalma ellen.
Több mint százezer külföldi katona állomásozik Afganisztánban két nemzetközi erő - a NATO vezette biztonsági erők (ISAF) és az amerikai vezetésű, Tartós Szabadság fedőnevű művelet - keretében. Az augusztus 20-ára kiírt afganisztáni elnökválasztás közeledtével a külföldi erők fokozták a lázadók elleni műveleteket, a tálibok pedig mind több merényletet követnek el.
Megfigyelők szerint a választás lesz a siker fokmérője mind a Barack Obama amerikai elnök által márciusban meghirdetett új Afganisztán-stratégiát illetően, mind annak eldöntésében, hogy Kabul mennyire képes legitim és hiteles szavazást megszervezni.