Az új NATO-főtitkár első munkanapja Afganisztán jegyében
A NATO mellett más nemzetközi tényezők, így az ENSZ, az EU, illetve különböző nem kormányzati szervezetek (NGO-k) támogatása is szükséges ahhoz, hogy képessé tudják tenni az afgánokat saját biztonságuk fenntartására - hangsúlyozta hétfőn Brüsszelben a NATO új főtitkára.
Anders Fogh Rasmussen, aki hivatalosan augusztus elsején vette át az észak-atlanti szervezet polgári irányítását elődjétől, a holland Jaap de Hoop Scheffertől, első munkanapján tartott sajtótájékoztatóján, hivatali tevékenységének várható főbb prioritásairól szólva Afganisztánt említette az első helyen.
Pusztán katonai eszközökkel nem lehet "megnyerni a békét". A NATO megteszi a magáét, de egyedül nem boldogul Afganisztánban, "csapatmunkára" van szükség - fogalmazott. A közép-ázsiai országnak a helyi biztonsági erők kiképzése mellett olyan támogatást is kell nyújtani, amely az életviszonyok és a demokrácia javulásához vezet.
A NATO új főtitkára figyelmeztette a tálibokat: azt, hogy a NATO igyekszik átruházni a biztonság fenntartásának felelősségét az afgán kormányerőkre, ne értelmezzék az atlanti szervezet "menekülési stratégiájaként". "A NATO mindaddig jelen marad Afganisztánban, amíg az szükséges" - jelentette ki.
Oroszországgal stratégiai partneri viszonyt kíván kialakítani a NATO új főtitkára, ám eközben - tette hozzá - nem szabad szem elől téveszteni a Moszkvával fennálló jelentős nézeteltéréseket sem, így a NATO-nak el kell várnia az oroszoktól, hogy maradéktalanul tartsák tiszteletben szomszédaik szuverenitását.
Grúzia és Ukrajna jelenleg nem felel meg a NATO-csatlakozási követelményeknek - mondta Rasmussen, de hozzátette: e két ország NATO-tagságának korábban megfogalmazott távlata továbbra is érvényes. A főtitkár hangsúlyozta, hogy a további NATO-bővítések lehetőségét illetően a "nyitott kapuk" politikájának a folytatása mellett van.
Anders Fogh Rasmussen beszámolt arról, hogy Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter irányítja azt a 12 fős nemzetközi tanácsadó testületet, amely javaslatokat dolgoz ki a NATO stratégiai koncepciójának újrafogalmazásához. Az atlanti szövetség a tagországok polgárainak véleményére is kíváncsi: internetes fórum megnyitása mellett lakossági találkozókon is meg akarják kérdezni az embereket, mit várnak a NATO-tól, milyen atlanti szövetséget látnának szívesen. A NATO új stratégiai koncepcióját a tervek szerint a jövőre Lisszabonban tartandó csúcstalálkozón fogadnák el.