Rózsa-Flores állítólag videofilmen fedte fel megbízóit
Egy spanyol újságíró szerint Eduardo Rózsa-Flores márciusban készített két videofelvételt, amelyeken részletesen beszámol arról, hogy kik bérelték fel és szerződtették a bolíviai akciókra.
Julio César Alonso veterán haditudósító már 15 éve nyomoz Rózsa-Flores után, először Albániában találkozott vele, majd a polgárháború idején Horvátországban, ahol tíz napot töltöttek együtt. Alonso a múlt héten érkezett Bolíviába, ahol találkozott Marcelo Sosa ügyésszel, és interjúkat adott több bolíviai tömegtájékoztatási eszköznek.
A bolíviai sajtó beszámolója szerint Alonso elmondta, hogy Rózsa-Flores spanyol nyelven rögzítette valódi végrendeletét, amelyben feltárja megbízóinak nevét. A két videofelvételt márciusban juttatták ki Bolíviából, azzal a kikötéssel, hogy csak Rózsa Flores halála után hat hónappal lehet nyilvánosságra hozni.
A Los Tiempos című újság azt írta, hogy Rózsa két barátja kapta meg a felvételeket, egyikük Budapesten, a másikuk pedig a horvátországi Pélmonostoron (Beli Monastir) él. Más lapok szerint Horvátországban két horvát újságírónál vannak a felvételek.
"Úgy hiszem, szeptemberben vagy októberben nagyon meg fogunk lepődni" - mondta a spanyol újságíró. Kizártnak nevezte azt az ellenzéki körökben felmerült gyanút, hogy a bolíviai kormány bérelte volna fel Rózsát az ellenzék lejáratásának érdekében. Hozzáfűzte, hogy Colton Perry amerikai újságíró többet is tudna mondani ezekről a dolgokról. Arról nem beszélt, hogy ki is ez az amerikai újságíró és miért tudhat többet.
Alonso zsoldosnak és rendkívül veszélyes pszichopatának nevezte Rózsa-Florest, aki szerinte egyetlen dolgot akart tenni Bolíviában, mégpedig polgárháborút kirobbantani, embereket halomra mészárolni. "Rózsa lenézte Bolíviát, azt mondta, hogy indiánok és szutykosok országa" - jelentette ki az újságíró, hozzátéve, hogy a kommunistákat, az indiánokat és a meszticeket gyűlölő Rózsa-Flores azt akarta, hogy az ország a fehérbőrűeké legyen.
A spanyol újságíró szerint legalább száz zsoldos érkezett Bolíviába, az első csoportban mintegy húszan, köztük olyanok - Dudog Gábor, Gáspár Dániel, Révész Tibor, Nagy Tamás Lajos és a szlovák Ivan Pistovcák -, akik időközben elhagyták a dél-amerikai országot. Nem tartja kizártnak azt sem, hogy egyes csoportok még mindig működnek. Azt mondta, hogy a bolíviai megbízók első magyarországi kapcsolata bizonyos Gyula Attila ezredes, zsoldosok közismert toborzója volt, akit több ország mellett köröz a nemzetközi büntetőbíróság is. Ez az ezredes javasolta Rózsa-Florest a bolíviaiaknak.
Alonso meghallgatása után Sosa közölte kedden, hogy Magyarországra utazik információgyűjtés céljából. A Rózsa Flores vezette, a bolíviai hatóságok által terrorizmussal vádolt csoport kapcsolatairól és finanszírozásáról akar többet megtudni. "Egyes személyek, magyar állampolgárok elmenekültek az országból, ezért összegyűjtjük az összes iratot, hogy a magyar nagykövetségen keresztül Európában meginduljanak a megfelelő eljárások ellenük" - mondta az ügyész.
Az Evo Morales bolíviai elnök parancsára bevetett kommandósok április 16-án hajnalban a Santa Cruz-i Las Americas szállodában lőtték agyon a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A magyar és román állampolgárságú Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot őrizetbe vették, őket azóta is a La Paz-i San Pedro börtönben tartják fogva.